• Ազերէներժի. Ղարաբաղում և Արևելյան Զանգեզուրում արտադրվել է մոտ 550 մլն կՎտ/ժ «կանաչ» էներգիա
2024 թվականին Ղարաբաղում և Արևելյան Զանգեզուրում գործող 32 հիդրոէլեկտրակայանները արտադրել են մոտ 550 մլն կՎտ/ժ էկոլոգիապես մաքուր «կանաչ» էներգիա։
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են Ազերէներժի-ում, այս ծավալի մեկ երրորդը` մոտ 200 մլն կՎտ/ժ, ուղղված է եղել օկուպացիայից ազատագրված տարածքներին էներգիա մատակարարելուն, մնացած երկու երրորդը փոխանցվել է՝ հանրապետական էներգահամակարգին՝ երկրի այլ տարածաշրջանների կարիքները բավարարելու համար: Արդյունքում խնայվել է 120 մլն խմ բնական գազ, կանխվել է 225 հազար տոննա ածխաթթու գազի արտանետումը մթնոլորտ։
Նշենք, որ 2024 թվականին Ղարաբաղում և Արևելյան Զանգեզուրում բացվել է 7 ՀԷԿ, իսկ 2025 թվականին նախատեսվում է բացել ևս 11 հիդրոէլեկտրակայան։

• AzərEnerji: В Карабахе и Восточном Зангезуре выработано около 550 млн. кВт/ч «зеленой» энергии
В 2024 году 32 гидроэлектростанции, действующие в Карабахе и Восточном Зангезуре, выработали около 550 млн. кВт/ч экологически чистой «зеленой» энергии.
Как сообщили Armenia.Az в AzərEnerji, треть из этого объема — около 200 млн. кВт/ч, была направлена на энергоснабжение освобожденных от оккупации территорий, оставшиеся две трети были переправлены в республиканскую энергосистему для удовлетворения потребности других регионов страны. В результате было сэкономлено 120 млн. кубометров природного газа, предотвращен выброс в атмосферу 225 тыс. тонн углекислого газа.
Отметим, что в 2024 году в Карабахе и Восточном Зангезуре было открыто 7 гидроэлектростанций, в 2025 году планируется открытие еще 11 ГЭС.