• Նախագահ Իլհամ Ալիևը ելույթ է ունենում Չեռնոբիոյի հեղինակավոր ֆորումում՝
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը Իտալիա կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում մասնակցում է Չեռնոբիո քաղաքում անցկացվող՝ «Հայացք աշխարհին, Եվրոպային և Իտալիային» միջազգային ֆորումին, որը կազմակերպել է «European House - Ambrosetti» վերլուծական կենտրոնը։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, նախագահ Իլհամ Ալիևը ելույթ է ունենում՝ «Ադրբեջանի դերը նոր աշխարհաքաղաքական լանդշաֆտում» թեմայով քննարկման հարթակում:
Ֆորումի հիմնական բանախոսների թվում, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ միասին, կարելի է նշել հետևյալ անձանց՝ Սերջիո Մատարելլա՝ Իտալիայի Հանրապետության նախագահ (տեսակապով); Վիկտոր Օրբան՝ Հունգարիայի վարչապետ; Ջորջիա Մելոնի՝Իտալիայի վարչապետ; Վլադիմիր Զելենսկի - Ուկրաինայի նախագահ (տեսակապով); Ռանիա Ալ-Աբդալլա՝ Հորդանանի թագուհի; Ժոսեպ Բորել՝ ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության գերագույն ներկայացուցիչ։

06 Сентября 2024 - 11:43
В рамках рабочего визита в Италию президент Азербайджана Ильхам Алиев принимает участие в проходящем в городе Черноббио Международном форуме «Взгляд на мир, Европу и Италию», организованном мозговым центром «Европейский дом — Амброзетти».
Как передает Armenia.Az, президент Алиев выступает на дискуссионной платформе на тему «Роль Азербайджана в новом геополитическом ландшафте»:
Среди основных спикеров форума, наряду с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, можно отметить следующих лиц: Серджо Маттарелла — президент Итальянской Республики (по видеосвязи); Виктор Орбан — премьер-министр Венгрии; Джорджа Мелони — премьер-министр Италии; Владимир Зеленский — президент Украины (по видеосвязи); Рания Аль-Абдалла — королева Иордании; Жозеп Боррель — высокий представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности.