• ԱԱՀ-ն մեղադրել է Deutschlandfunk հեռուստաալիքին՝ ռասայական խտրականությունը խրախուսելու և տարածաշրջանում լարվածությունը սրելու մեջ
14 Հունվարի 2025 - 16:42
Հունվարի 12-ին գերմանական Deutschlandfunk հանրային ռադիոալիքը հեռարձակել է զրպարտություններով լի հաղորդում՝ ադրբեջանական ժողովրդի և Ադրբեջանի պետության դեմ։
Նյութի սյուժեն հիմնված է Թեսա Հոֆմանի հետ հարցազրույցի վրա, որը հայտնի է իր հակաադրբեջանական դիրքորոշմամբ։
Հաղորդման մեջ ասվում է, որ իբր 1990 թվականին Ադրբեջանում հայերի դեմ անօրինական գործողություններ են կատարվել, իսկ հակամարտության պատմությունը ներկայացված է արմատական հայկական ազգայնականության տեսանկյունից։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, մեկնաբանելով հաղորդման բովանդակությունը, Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքը նշել է, որ նյութի հեղինակը ոչ մի խոսք չի ասել՝ Հայաստանի կողմից ավելի քան մեկ միլիոն ադրբեջանցիների նկատմամբ իրականացված էթնիկ զտումների, ադրբեջանական տարածքների օկուպացիայի և մեր մշակութային ժառանգության ոչնչացման մասին։
«Հաղորդման մեջ չի նշվում, որ 1987-91 թվականներին Հայաստանում 300.000 արևմտյան ադրբեջանցիներ ենթարկվել են էթնիկական զտումների, և 216 մարդ սպանվել է: Ռասայական խտրականությունը խրախուսող և տարածաշրջանում լարվածությունը սրող հաղորդումներ հեռարձակելու փոխարեն, Deutschlandfunk հեռուստաալիքը ավելի լավ կլիներ դատապարտեր ռասիզմի քաղաքականությունը Հայաստանում, այդ թվում՝ այս երկրի առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի հայտնի ելույթը. Մենք կոչ ենք անում Deutschlandfunk-ի ղեկավարությանը՝ միջոցներ ձեռնարկել այս անընդունելի քայլի հետ կապված»,- հայտարարել են համայնքում։

14 Января 2025 - 12:19
12 января на общественном радиоканале Германии Deutschlandfunk вышла передача, полная клеветы в адрес азербайджанского народа и азербайджанского государства.
Сюжет материала основан на интервью с Тессой Хофман, известной своей антиазербайджанской позицией.
В передаче утверждается, что якобы в 1990 году в Азербайджане были совершены противоправные действия против армян, а история конфликта преподнесена с точки зрения радикального армянского национализма.
Как передает Caliber.Az, комментируя содержание передачи, в Общине Западного Азербайджана отметили, что автор материала ни словом не обмолвился об этнической чистке, совершенной Арменией в отношении более миллиона азербайджанцев, об оккупации азербайджанских территорий и разрушении нашего культурного наследия.
«В передаче ничего не говорится о том, что 300 тыс. западных азербайджанцев в 1987-91 годах подверглись в Армении этнической чистке, а 216 человек были убиты.Канал Deutschlandfunk вместо того, чтобы транслировать подобные передачи, поощряющие расовую дискриминацию и эскалацию напряженности в регионе, лучше осудил бы политику расизма в Армении, в том числе известную речь первого президента этой страны Левона Тер-Петросяна. Мы призываем руководство Deutschlandfunk принять меры в связи с этим неприемлемым шагом», — заявили в общине.