• Ադրբեջանում Թուրքիայի նոր դեսպան է նշանակվել
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանի որոշման համաձայն՝ Բիրոլ Աքգյունը նշանակվել է Ադրբեջանում Թուրքիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, Թուրքիայի ղեկավարի համապատասխան որոշումը տեղադրվել է Resmi Gazete-ի իրավական տեղեկատվական պորտալում։
Մինչ այդ Բիրոլ Աքգյունը զբաղեցրել է Թուրքիայի կրթական Maarif Vakfı հիմնադրամի նախագահի պաշտոնը։
Նախագահի հրամանագրով այլ նշանակումներ են կատարվել՝ Զեքի Լևենթ Գյումրուկչուն՝ Թուրքիայի փոխարտգործնախարար, Ֆերհաթ Ալքան՝ Մոզամբիկի Հանրապետությունում դեսպան, և նախագահի գլխավոր խորհրդական Յակուպ Չայմազօղլուն՝ Հորդանանի Հաշիմյան Թագավորությունում դեսպան։ Դեսպաններ են նշանակվել նաև Կուբայում և ԱՄԷ-ում։

• Назначен новый посол Турции в Азербайджане
В соответствии с решением президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана, Бирол Акгюн назначен чрезвычайным и полномочным послом Турции в Азербайджане.
Как сообщает Armenia.Az, соответствующее постановление турецкого лидера размещено на портале правовой информации Resmi Gazete.
До этого Бирол Акгюн занимал должность председателя Турецкого образовательного фонда Maarif Vakf?.
В рамках президентского указа также проведены другие назначения: заместителем министра иностранных дел Турции стал Зеки Левент Гюмрюкчу, Ферхат Алкан — послом в Республике Мозамбик, а главный советник президента Якуп Чаймазоглу — послом в Хашимитском Королевстве Иордания. Также назначены послы в Кубу и ОАЭ.