14 Հունվարի 2025 - 16:00
Արևմտյան ադրբեջանցիների շրջանում՝ սոցիալական հետազոտությունների կենտրոնի կողմից անցկացված հասարակական կարծիքի հարցման արդյունքները ցույց են տվել, որ Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանի հայտարարությունը չի համապատասխանում իրականությանը։ Հարցումը ցույց է տվել, որ այն պնդումը, թե ադրբեջանցիներն ինքնակամ են լքել ներկայիս Հայաստանի տարածքը և ստացել փոխհատուցում, հակասում է իրական փաստերին, և որ արևմտյան ադրբեջանցիներն իրականում էթնիկ զտումների զոհ են դարձել։
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են Սոցիալական հետազոտությունների կենտրոնից, հարցվածներին հարցրել են, թե արդյոք նրանց վճարվել է որևէ փոխհատուցում Հայաստանի կառավարության կողմից, երբ նրանք լքել են իրենց պատմական հողերը: Հարցվածներից ոչ մեկը դրական չի պատասխանել։ Հարցվածների 98,5%-ն ասել է, որ փոխհատուցում չի ստացել։ Նշենք, որ հարցումն անցկացվել է այս տարվա հունվարի 9-12-ը և ընդգրկել է 1000 արևմտյան ադրբեջանցիների:

• Опрос среди западных азербайджанцев опроверг заявление Мирзояна о компенсациях
Результаты опроса общественного мнения, проведенного Центром социальных исследований среди западных азербайджанцев, показали, что заявление министра иностранных дел Армении Арарата Мирзояна не соответствует действительности. Опрос показал, что утверждение о добровольном уходе азербайджанцев с территории нынешней Армении и выплате им компенсации противоречит реальным фактам, и что западные азербайджанцы на самом деле стали жертвами этнических чисток.
Как сообщили Armenia.Az в Центре социальных исследований, респондентам был задан вопрос о том, была ли им выплачена правительством Армении какая-либо компенсация, когда они покидали свои исторические земли. Ни один из опрошенных не ответил утвердительно. 98,5% опрошенных заявили, что не получали никакой компенсации. Отметим, что опрос был проведен 9-12 января этого года и охватил 1000 западных азербайджанцев.