• Զախարովա. Ռուսաստանի դիրքորոշումը՝ հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման հարցում բաց է
Ռուսաստանի դիրքորոշումը՝ հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման հարցում բաց է և հետևողական։
APA-ի փոխանցմամբ, այս մասին ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է՝ Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
Նա ընդգծել է, որ Ռուսաստանի ջանքերն ուղղված են՝ տարածաշրջանում կայուն խաղաղության և բարգավաճման հասնելուն։
Զախարովան նշել է, որ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի ջանքերի շնորհիվ՝ 2020 և 2023 թվականներին հնարավոր դարձավ դադարեցվել Ղարաբաղում արյունահեղությունը:
«Ակնհայտ է, որ եռակողմ համաձայնագրերը չեն կորցրել իրենց արդիականությունը։ Ընդհակառակը, այս համաձայնագրերը Բաքվի և Երևանի միջև խաղաղության գործընթացի ճանապարհային քարտեզ են։ Մեր կողմից, ինչպես նախկինում, մենք պատրաստ ենք նպաստել՝ Հարավային Կովկասի երկրների և նրանց հարևանների շահերից բխող փոխշահավետ լուծման հասնելուն», - եզրափակել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչը։

• Захарова: Позиция России по нормализации армяно-азербайджанских отношений является открытой
Позиция России по нормализации армяно-азербайджанских отношений является открытой и последовательной.
Как сообщает АПА, об этом официальный представитель МИД России Мария Захарова заявила на сегодняшнем брифинге.
Она подчеркнула, что усилия России направлены на достижение устойчивого мира в регионе и его процветание.
Захарова отметила, что благодаря усилиям президента России Владимира Путина удалось прекратить кровопролитие в Карабахе в 2020 и 2023 годах.
«Очевидно, что трехсторонние соглашения не утратили своей актуальности. Напротив, эти соглашения составляют дорожную карту мирного процесса между Баку и Ереваном. Со своей стороны мы, как и ранее, готовы способствовать достижению взаимовыгодного решения в интересах стран Южного Кавказа и их соседей», — заключила официальный представитель МИД России.