17 Նոյեմբերի 2025 - 11:45
Բաքվում մեկնարկել է՝ Հեռահաղորդակցության զարգացման համաշխարհային համաժողովը (WTDC-2025), որն առաջին անգամ է անցկացվում ԱՊՀ տարածաշրջանում։
Report-ի փոխանցմամբ, համաժողովը՝ Էլեկտրակապի միջազգային միության (ԷՄՄ) կողմից կազմակերպվում է չորս տարին մեկ և ուղղված է՝ երկրների միջև թվային անջրպետի կրճատմանը և թվային փոխակերպման զարգացմանը։
Համաժողովը անցկացվոում է Բաքվի կոնգրես-կենտրոնում և ծառայում է որպես բաց միջազգային հարթակ երիտասարդության համար։ Մասնակիցները հնարավորություն կունենան՝ ծանոթանալու համաշխարհային տեխնոլոգիական միտումներին, շփվելու առաջատար փորձագետների հետ և միջազգային համագործակցություն հաստատելու։
WTDC-2025-ին նախատեսվում է՝ 150 երկրներից ավելի քան 2000 պատվիրակների, այդ թվում՝ երիտասարդության ավելի քան 300 ներկայացուցիչների մասնակցությունը։
Համաժողովում ակնկալվում է հռչակագրի ընդունումը, որը կորոշի ԷՄՄ 194 անդամ պետությունների հիմնական առաջնահերթությունները։ Դրանցից մոտ հինգը կլինեն ԱՊՀ երկրների համար, և հաջորդ չորս տարիների ընթացքում ՀՄՄ-ն կկենտրոնանա դրանց իրականացման վրա։

17 Ноября 2025 - 09:29
В Баку стартовала Всемирная конференция по развитию телекоммуникаций (WTDC-2025), которая впервые проводится в регионе СНГ.
Как сообщает Report, конференция организуется Международным союзом электросвязи (ITU) раз в четыре года и направлена на сокращение цифрового разрыва между странами и развитие цифровой трансформации.
Конференция проходит в Бакинском конгресс-центре и служит открытой международной платформой для молодежи. Участники смогут познакомиться с глобальными технологическими тенденциями, пообщаться с ведущими экспертами и наладить международное сотрудничество.
В WTDC-2025 ожидается участие более 2 000 делегатов из 150 стран, включая свыше 300 представителей молодежи.
В рамках конференции ожидается принятие декларации, определяющей ключевые приоритеты 194 государств-членов ITU. Для стран СНГ их будет около пяти, и в течение следующих четырех лет ITU сосредоточится на их реализации.