15 0Հոկտեմբերի 2025 - 09:30
Armenia.Az-ը հիշեցնում է, որ 2003 թվականի հոկտեմբերի 1-ին համազգային առաջնորդ Հեյդար Ալիևը ադրբեջանական ժողովրդին ուղղված ուղերձում ասաց.
«Դիմելով ձեզ, իմ հայրենակիցներ, կոչ եմ անում առաջիկա նախագահական ընտրություններում աջակցել նախագահի թեկնածու, իմ քաղաքական իրավահաջորդ, «Նոր Ադրբեջան» կուսակցության նախագահի առաջին տեղակալ Իլհամ Ալիևին։ Նա բարձր բանականություն ունեցող, եռանդուն և նախաձեռնող անձնավորություն է՝ պրագմատիկ մտածելակերպով, լավ տիրապետում է ժամանակակից համաշխարհային քաղաքականությանը և տնտեսությանը: Վստահեցնում եմ ձեզ, որ և՛ Իլհամ Ալիևը, և՛ «Նոր Ադրբեջան» կուսակցությունը, իրենց շուրջ սերտորեն համախմբելով մեր ժողովրդի ամենաարժանավոր զավակներին և դուստրերին, շատ բան կանեն ադրբեջանական պետության զարգացման և մեր ժողովրդի բարօրության համար։ Հավատում եմ, որ ձեր օգնությամբ և աջակցությամբ Իլհամ Ալիևը կկարողանա ավարտին հասցնել այն ճակատագրական հարցերն ու ծրագրերը, որոնք ինձ չհաջողվեց ավարտին հասցնել։ Ես վստահում եմ նրան, ինչպես ինքս ինձ և մեծ հույսեր եմ կապում նրա ապագայի հետ»:
Եվ այդպես էլ եղավ, ժողովուրդը սատարեց մեծ առաջնորդի կոչին: 2003 թվականի հոկտեմբերի 15-ին կայացած նախագահական ընտրություններում ընտրողների ավելի քան 76 տոկոսը քվեարկեց Իլհամ Ալիևի օգտին և նրան ընտրեց Ադրբեջանի նախագահ և դրանով սկսվեց մեր երկրի զարգացման նոր փուլը։
Նախագահ Իլհամ Ալիևն իր գործունեության 22 տարիների ընթացքում կատարել է ժողովրդին տված բոլոր խոստումները։ Այս տարիների ընթացքում բուռն զարգացում է արձանագրվել բոլոր ոլորտներում, բարելավվել է մարդկանց բարեկեցությունը, ընդլայնվել են Ադրբեջանի քաղաքական և տնտեսական հնարավորությունները, ստեղծվել է ժամանակակից բանակ, ամրապնդվել է մեր երկրի դիրքերը միջազգային ասպարեզում: Այսօր տարածաշրջանի բոլոր միջազգային, լայնածավալ նախագծերը իրականացվում են Ադրբեջանի մասնակցությամբ՝ հաշվի առնելով նրա ազգային շահերը։
Այսօր նախագահ Իլհամ Ալիևի գլխավորությամբ Ադրբեջանի տնտեսությունը հաջողությամբ զարգանում է, Ղարաբաղում մեծ թափով ընթանում են շինարարական և վերականգնողական աշխատանքներ, իրականացվում են սոցիալական ծրագրեր։ Այս ամենը հիմք է տալիս ասելու, որ Ադրբեջանը շուտով Ղարաբաղը կվերածի դրախտի, իսկ իրենց պապենական հողերից վտարված նախկին ներքին տեղահանվածները ապահով կվերադառնան իրենց տները։

• Исполняется 22 года со дня первого избрания Ильхама Алиева президентом Азербайджана
Report напоминает, что 1 октября 2003 года общенациональный лидер Гейдар Алиев в обращении к азербайджанскому народу сказал:
«Обращаясь к вам - моим соотечественникам, призываю поддержать на предстоящих президентских выборах кандидата в президенты, моего политического преемника, первого заместителя председателя партии «Ени Азербайджан» Ильхама Алиева. Он является высокоинтеллектуальной, энергичной и инициативной личностью с прагматичным мышлением, прекрасно разбирающейся в современной мировой политике и экономике. Заверяю вас в том, что как Ильхам Алиев, так и партия «Ени Азербайджан», и впредь, тесно сплотив вокруг себя самых достойных сыновей и дочерей нашего народа, многое сделают на пути развития Азербайджанского государства и благополучия нашего народа. Верю, что с вашей помощью и при вашей поддержке Ильхам Алиев сможет завершить судьбоносные вопросы, планы, которые мне не удалось довести до конца. Я верю ему как самому себе и возлагаю большие надежды на его будущее».
Так и случилось, народ поддержал призыв великого лидера. На состоявшихся 15 октября 2003 года президентских выборах более 76% избирателей проголосовали за Ильхама Алиева и избрали его президентом Азербайджана. Тем самым начался новый этап в развитии нашей страны.
Ильхам Алиев за 22 года своей деятельности на посту президента Азербайджана выполнил все обещания, данные народу. За эти годы было обеспечено ускоренное развитие нашей страны во всех сферах, улучшилось благосостояние людей, расширились политические, экономические возможности Азербайджана, создана современная армия, укрепились позиции нашей страны на международной арене. Все международные, крупномасштабные проекты, реализуемые сегодня в регионе, осуществляются с участием Азербайджана, с учетом наших национальных интересов.
Сегодня под руководством президента Ильхама Алиева Азербайджан успешно развивается экономически, в Карабахе полным ходом идут строительно-восстановительные работы, реализуются социальные программы. Все это дает основание говорить о том, что Азербайджан скоро превратит Карабах в рай, и бывшие вынужденные переселенцы, изгнанные со своих исконных земель, благополучно вернутся в свои дома.