• Մուսաևը՝ Ղարաբաղի և արևելյան Զանգեզուրի շրջաններում ենթակառուցվածքային նախագծերի մասին
Ադրբեջանի ձեռնարկությունների շուրջ 9%-ը ներգրավված է շինարարության ոլորտում, որը կազմում է երկրի համախառն ներքին արդյունքի ընդհանոր ծավալի 6.8%-ը։
Report-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Բաքվում՝ «Baku Build–2025» և «Rebuild Karabakh–2025» ցուցահանդեսների բացմանը հայտարարել է՝ Ադրբեջանի ձեռնարկատերերի (գործատուների) կազմակերպությունների ազգային կոնֆեդերացիայի նախագահ Մամեդ Մուսաևը։
Մուսաևը նշել է, որ տնտեսության շինարարության ոլորտներում ներդրումը կապված է՝ պետական ենթակառուցվածքային նախագծերի ակտիվ իրականացման և մասնավոր ներդրումների հետ։
«Երկրում կա ավելի քան 19,000 գրանցված ձեռնարկություն, որոնցից 8.7%-ը գործում է շինարարության ոլորտում։ Այս ոլորտի ներդրումը տնտեսական աճին պայմանավորված է՝ պետական ենթակառուցվածքային նախագծերում ներդրումների աճով և մասնավոր հատվածի կողմից իրականացվող շինարարական աշխատանքներով», - ասել է Մուսաևը։
Նա հավելել է, որ օկուպացիայից ազատագրված տարածքներ «Մեծ վերադարձ» ծրագիրն արդեն գործնական մակարդակով իրականացվում է. «Միայն վերջին երկու տարիների ընթացքում Ղարաբաղի և Արևելյան Զանգեզուրի տնտեսական շրջաններում իրականացվել են հարյուրավոր ենթակառուցվածքային նախագծեր, այդ թվում՝ օդանավակայանների, ավտոմոբիլային ճանապարհների և երկաթուղիների շահագործման հանձնումը»։

• Мусаев об инфраструктурных проектах в Карабахском и Восточно-Зангезурском районах
Почти 9% предприятий Азербайджана задействованы в строительной сфере, на долю которой приходится 6,8% от общего объема валового внутреннего продукта страны.
Как сообщает Report, об этом заявил президент Национальной конфедерации организаций предпринимателей (работодателей) Азербайджана Мамед Мусаев на открытии выставок Baku Build–2025 и Rebuild Karabakh–2025 в Баку.
Мусаев отметил, что вклад строительной отрасли в экономику связан с активной реализацией государственных инфраструктурных проектов и частных инвестиций.
«В стране зарегистрировано более 19 тыс. предприятий, 8,7% из которых действуют в строительном секторе. Вклад этого сектора в экономический рост наблюдается благодаря увеличению инвестиций в инфраструктурные проекты государства и строительные работы, осуществляемые в частном секторе», — сказал Мусаев.
Он добавил, что программа «Великого возвращения» на освобожденные от оккупации территории уже реализуется на практическом уровне: «Только за последние два года в Карабахском и Восточно-Зангезурском экономических районах были реализованы сотни инфраструктурных проектов, в том числе введены в эксплуатацию аэропорты, автомобильные дороги, железные дороги».
Он добавил, что в январе-сентябре 2025 года в Азербайджане произведено продукции на 95 млрд манатов, что на 1,3% больше, чем за тот же период прошлого года. Рост в ненефтяном секторе составил 2,9%.