• Սիյարտո. MOL-ը պատրաստվում է գազի արդյունահանումը սկսել Ադրբեջանի խոշորագույն հանքավայրերից մեկից
Հունգարական MOL նավթագազային ընկերությունը գտնվում է համաձայնագրի շուրջ բանակցությունների վերջին փուլում, որը թույլ կտա նրան ստանալ Ադրբեջանի խոշորագույն ածխաջրածնային հանքավայրերից մեկի օպերատորի կարգավիճակ։
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, այս մասին ուրբաթ օրը Բուդապեշտում հունգարա-ադրբեջանական համատեղ տնտեսական հանձնաժողովի նիստից հետո հայտարարել է՝ Հունգարիայի արտաքին գործերի և առևտրի նախարար Պետեր Սիյարտոն։
«MOL-ը գտնվում է հերթական համաձայնագրի ստորագրման շեմին, որը թույլ կտա նրան դառնալ ոչ միայն համասեփականատեր, այլև մեկ այլ խոշոր ադրբեջանական հանքավայրի օպերատոր։ Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, որ հում նավթի արդյունահանումից բացի, MOL-ը հաջորդ տարի կսկսի նաև բնական գազի արդյունահանումը՝ աշխարհի խոշորագույն ածխաջրածնային հանքավայրերից մեկի մշակմանը մասնակցության շրջանակներում», - ասել է Սիյարտոն։

06 Сентября 2025 - 11:06
Венгерская нефтегазовая компания MOL находится на финальной стадии переговоров по соглашению, которое позволит ей получить статус оператора одного из крупнейших месторождений углеводородов в Азербайджане.
Как сообщает Report, об этом заявил министр иностранных дел и торговли Венгрии Петер Сийярто в пятницу после заседания Венгерско-азербайджанской совместной экономической комиссии в Будапеште.
«MOL находится на пороге подписания очередного соглашения, которое позволит ей стать не только совладельцем, но и оператором еще одного крупного азербайджанского месторождения. Достигнута договоренность о том, что, помимо добычи сырой нефти, со следующего года MOL начнет и добычу природного газа в рамках участия в разработке одного из крупнейших в мире углеводородных месторождений», - заявил Сийярто.