05 Սեպտեմբերի 2025 - 17:03
Չինաստանում անցկացված Շանհայի համագործակցության կազմակերպության (ՇՀԿ) գագաթնաժողովում նոր մանրամասներ են ի հայտ եկել՝ կազմակերպությանը Ադրբեջանի անդամակցության խոչընդոտման հանգամանքների մասին։
Դիվանագիտական աղբյուրներից APA-ում ստացված տեղեկատվության համաձայն՝ Ադրբեջանի անդամակցության խոչընդոտումը նախաձեռնել է ոչ միայն Հնդկաստանը, Ռուսաստանը նույնպես ակտիվորեն մասնակցել է այս գործընթացին։
Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարարությունը կարևոր դեր է խաղացել այս գործընթացում։
Աղբյուրի փոխանցմամբ՝ Ադրբեջանի անդամակցությունը ՇՀԿ-ին խոչընդոտելու հարցը քննարկվել է Ռուսաստանի և Հնդկաստանի միջև քաղաքական խորհրդակցությունների ժամանակ, և կողմերը համապատասխան համաձայնության են եկել։ Սակայն Ռուսաստանը Հնդկաստանին դուրս է բերել առաջին պլան՝ մնալով ստվերում։
Կարծիք կա, որ Ռուսաստանի կողմից նման քայլը համարվում է Չինաստանի նկատմամբ անհարգալից վերաբերմունք։ Չէ, որ Պեկինը, «Շանհայի ոգուն» համաձայն, հանդես է գալիս կազմակերպության ընդլայնման օգտին և աջակցում է Ադրբեջանի անդամակցությանը։ Սակայն, վերջերս Չինաստանում անցկացված գագաթնաժողովում Ռուսաստանը և Հնդկաստանը, խոչընդոտելով Ադրբեջանի անդամակցությունը, նաև անհարգալից վերաբերմունք են ցուցաբերել Չինաստանի նկատմամբ։

• СМИ: Россия активно блокировала членство Азербайджана в ШОС
На саммите Шанхайской организации сотрудничества (ШОС), который прошёл в Китае, всплыли новые детали об обстоятельствах блокировки членства Азербайджана в организации.
Согласно поступившей АПА из дипломатических источников информации, блокировка членства Азербайджана в ШОС была инициирована не только Индией, Россия также активно участвовала в этом процессе.
Ключевую роль в этом процессе сыграло Министерство иностранных дел Российской Федерации.
По словам источника, вопрос о блокировке членства Азербайджана в ШОС обсуждался в ходе политических консультаций между Россией и Индией, и стороны достигли соответствующей договорённости. Однако на передний план Россия вывела Индию, оставшись в тени.
Существует мнение, что такой шаг со стороны России расценивается как проявление неуважения по отношению к Китаю. Ведь Пекин, в соответствии с «шанхайским духом», выступает за расширение организации, и поддержал членство Азербайджана. Тем не менее,на прошедшем саммите в Китае Россия и Индия, блокируя членство Азербайджана, также проявили неуважение к Китаю.