• Հնդկաստանի ԱԳՆ-ն՝ Ադրբեջանի և Հայաստանի ՇՀԿ-ին անդամակցության մասին
Շանհայի համագործակցության կազմակերպությանը (ՇՀԿ) անդամակցության հարցը շարունակում է քննարկվել կազմակերպության կողմից։
Ինչպես հաղորդում է ArmeniaCaliber.Az-ը՝ հղում անելով ռուսական լրատվամիջոցներին, այս մասին հայտարարել է՝ Հնդկաստանի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Ռանդհիր Ջայսվալը։
Ավելի վաղ մամուլում տեղեկատվություն էր հայտնվել, որ Հնդկաստանը արգելափակել է Ադրբեջանի՝ կազմակերպությանը լիիրավ անդամակցության դիմումը, իսկ Պակիստանը՝ Հայաստանի դիմումը։
«Այս տարի և՛ Հայաստանը, և՛ Ադրբեջանը դիմել են ՇՀԿ անդամակցության համար։ Ժամանակի սղության պատճառով անդամ պետությունները չեն կարողացել որոշում կայացնել այս հարցի վերաբերյալ Տյանցզինում։ Սակայն երկու երկրների անդամակցության հարցը շարունակում է քննարկվել կազմակերպության կողմից», - ասել է նա՝ պատասխանելով լրատվամիջոցներում Հնդկաստանի կողմից ՇՀԿ-ին Ադրբեջանի անդամակցության արգելափակման վերաբերյալ լրատվամիջոցներում հայտնված հրապարակումների վերաբերյալ հարցին։

05 Сентября 2025 - 17:39
Вопрос предоставления членства в Шанхайской организации сотрудничества (ШОС) Армении и Азербайджану остается на рассмотрении организации.
Как сообщает Armenia.Az со ссылкой на российские СМИ, об этом заявил официальный представитель индийского МИД Рандхир Джайсвал.
Ранее в прессе появилась информация, что Индия заблокировала заявку Азербайджана на вступление в организацию в качестве полноправного члена, а Пакистан — заявку Армении.
«В этом году как Армения, так и Азербайджан подали заявку на членство в ШОС. Из-за нехватки времени решение по этому вопросу не могло быть принято государствами-членами в Тяньцзине. Но вопрос, касающийся членства обеих стран, остается на рассмотрении организации», — сказал он, отвечая на вопрос о появившихся в СМИ публикациях, касающихся блокировки членства в ШОС Азербайджана Индией.
Ранее специальный представитель президента РФ по делам ШОС Бахтиер Хакимов заявил на брифинге, что общий посыл в отношении участия в организации Азербайджана и Армении на саммите был позитивным. Тема блокировки не поднималась ни на рабочих уровнях, ни на политических, заверил он.