04 Սեպտեմբերի 2025 - 16:24
Ղրղզստանն աջակցում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև Վաշինգտոնում ձեռք բերված խաղաղության վերաբերյալ պայմանավորվածություններին։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը՝ հղում անելով ղրղզական լրատվամիջոցներին, այս մասին հայտարարել է Ղրղզստանի խորհրդարանի նախագահ Նուրլանբեկ Թուրգունբեկ ուուլուն՝ Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի հետ հանդիպման ժամանակ, ով պաշտոնական այցով գտնվում է Ղրղզստանում։
«Այս պատմական իրադարձությունը ոչ միայն կամրապնդի երկու երկրների միջև բարեկամությունը, այլև կնպաստի Հարավային Կովկասի և ամբողջ տարածաշրջանի կայունությանը և զարգացմանը», - ասել է Թուրգունբեկ ուուլուն։
Հանդիպման ժամանակ խորհրդարանների ղեկավարները քննարկել են երկու երկրների միջև քաղաքական, տնտեսական, մշակութային և հումանիտար կապերի ամրապնդման, ինչպես նաև միջխորհրդարանական համագործակցության զարգացման հարցեր։ Թուրգունբեկ ուուլուն նշել է Ղրղզստանի շահագրգռվածությունը միջազգային հարթակներում և ինտեգրացիոն միավորումների շրջանակներում Հայաստանի հետ համագործակցությունը զարգացնելու հարցում։

04 Сентября 2025 - 14:32
Кыргызстан поддерживает договоренности о мире, достигнутые между Арменией и Азербайджаном в Вашингтоне.
Как передает Armenia.Az со ссылкой на кыргызские СМИ, об этом сказал председатель парламента Кыргызстана Нурланбек Тургунбек уулу в ходе встречи с председателем Национального собрания Армении Аленом Симоняном, который находится с официальным визитом в Кыргызстане.
«Это историческое событие не только укрепит дружбу между двумя странами, но и будет способствовать стабильности и развитию в Южном Кавказе и регионе в целом», — сказал Тургунбек уулу.
На встрече главы парламентов обсуждали вопросы укрепления политико-экономических и культурно-гуманитарных связей между двумя странами, а также развитие межпарламентского сотрудничества. Тургунбек уулу отметил заинтересованность Кыргызстана в развитии сотрудничества с Арменией на международных площадках и в рамках интеграционных объединений.