• Եգիպտոսի նախագահը ադրբեջանցի գիտնականին պարգևատրել է շքանշանով
Եգիպտոսի նախագահ Աբդուլ Ֆաթթահ ալ-Սիսին` ադրբեջանցի հետազոտող և գիտնական Սեյմուր Նասիրովին պարգևատրել է «Գիտություն և արվեստ» առաջին աստիճանի շքանշանով։
Report-ի փոխանցմամբ՝ այս շքանշանը, որը անձամբ հանձնում է Եգիպտոսի նախագահը, շնորհվում է ականավոր գիտնականներին և լուսավորիչներին՝ գիտության զարգացման և տարածման գործում ունեցած բացառիկ ծառայությունների համար։
Ս. Նասիրովը ղեկավարում է Եգիպտոսում ադրբեջանական սփյուռքը, Եգիպտոս-Ադրբեջան բարեկամության ընկերության խորհրդի նախագահն է, ադրբեջաներենի դասախոս Կահիրեի համալսարանում և Ադրբեջանցի գիտնականների համաշխարհային միության համահիմնադիր և համանախագահ։ Ավելի քան 25 տարի նա ուսումնասիրում է Ադրբեջանի մասին արաբական աղբյուրները և երկու գրքի հեղինակ է ադրբեջանական ծագում ունեցող ավելի քան 250 գիտնականների մասին։ Նրա հոդվածները և գիտական ու հասարակական գործունեությունը հրապարակվում և լայնորեն լուսաբանվում են արաբական լրատվամիջոցներում։

04 Сентября 2025 - 09:32
Президент Египта Абдул Фаттах ас-Сиси наградил азербайджанского исследователя-ученого Сеймура Насирова орденом первой степени «Наука и искусство».
Как передает Report, данный орден, который вручается лично президентом Египта, присуждается выдающимся ученым и просветителям за исключительные заслуги в развитии и распространении науки.
С.Насиров возглавляет азербайджанскую диаспору в Египте, является председателем правления Общества дружбы Египет–Азербайджан, преподавателем азербайджанского языка в Каирском университете, соучредителем и сопредседателем Всемирного союза азербайджанских ученых. Более 25 лет он занимается исследованиями арабских источников об Азербайджане, является автором двух книг о более чем 250 ученых азербайджанского происхождения. Его статьи и научно-общественная деятельность публикуются и широко освещаются в арабских СМИ.