• Ադրբեջանի և Թուրքիայի էներգետիկայի նախարարները այցելել են SOCAR Türkiye-ի գործարաններ
Թուրքիա-Ադրբեջան 4-րդ էներգետիկ ֆորումի շրջանակներում այցով Իզմիրում գտնվող՝ Ադրբեջանի էներգետիկայի նախարար Փարվիզ Շահբազովը և Թուրքիայի էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Ալփարսլան Բայրաքթարը այցելել են՝ Ալիաղայում գտնվող SOCAR Türkiye-ի STAR նավթավերամշակման գործարան և Petkim նավթաքիմիական գործարան։
Ինչպես AZERTAC-ին հայտնել է էներգետիկայի նախարարությունից, անցկացվել է SOCAR Türkiye-ի արտադրական ձեռնարկություննների ստուգում, որոնք ռազմավարական նշանակություն ունեն երկու երկրների տնտեսությունների համար։ Ընդգծվել է, որ Իզմիրի Ալիաղայի նախագծերը կազմում են մեր երկրների միջև էներգետիկ գործընկերության զգալի մասը, մասնավորապես՝ Ադրբեջանի կողմից Թուրքիայում կատարված ավելի քան 18 միլիարդ դոլարի էներգետիկ ներդրումները։ Նշվել է Petkim-ի 60-ամյա փորձի կարևորությունը մեր երկրի և արդյունաբերական ոլորտի համար, նշվել է STAR նավթավերամշակման գործարանի ռազմավարական առավելությունները, որի տարեկան վերամշակման հզորությունը կազմում է 13 միլիոն տոննա հում նավթ։ Ներկայացվել է SOCAR-ի Թուրքիայում նոր ներդրումային ծրագրերի մասին տեղեկատվություն։
Նախարարների հետ մեկտեղ, SOCAR Türkiye-ի առաջին «Հատուկ արդյունաբերական գոտու» կարգավիճակ ունեցող համալիր են այցելել նաև երկու երկրների պաշտոնական ներկայացուցիչները։

05 Сентября 2025 - 09:46
В рамках IV Турецко-азербайджанского энергетического форума находящийся с визитом в Измире министр энергетики Азербайджана Парвиз Шахбазов и министр энергетики и природных ресурсов Турции Алпарслан Байрактар посетили нефтеперерабатывающий завод STAR и нефтехимический завод Petkim SOCAR Türkiye в Алиаге.
Как сообщили АЗЕРТАДЖ в Министерстве энергетики, был проведен осмотр производственных предприятий SOCAR Türkiye, имеющих стратегическое значение для экономик двух стран. Подчеркивалось, что проекты Алиага в Измире составляют значительную часть энергетического партнерства наших стран, в частности, более 18 млрд долларов энергетических инвестиций Азербайджана в Турцию. Отмечалось значение 60-летнего опыта Petkim для нашей страны и промышленного сектора, а также упомянуты стратегические преимущества НПЗ STAR с годовой мощностью переработки 13 млн тонн сырой нефти. Представлена информация о новых инвестиционных планах SOCAR в Турции.
Наряду с министрами комплекс, обладающий статусом первой «Особой промышленной зоны» компании SOCAR Türkiye, посетили также официальные представители государств двух стран.