• Սոնգ Չժունը՝ Ադրբեջանի և Չինաստանի միջև ռազմական համագործակցության մասին
Չինաստանի և Ադրբեջանի միջև ռազմական համագործակցությունը կշարունակի հաջողությամբ զարգանալ՝ հասնելով նոր բարձունքների։
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանում Չինաստանի ռազմական կցորդ, գնդապետ Սուն Չժունը՝ ելույթ ունենալով Չինաստանի Ժողովրդա-ազատագրական բանակի հիմնադրման 98-ամյակին և երկրի ճապոնական օկուպացիայից ազատագրման 80-ամյակին նվիրված միջոցառմանը։
Նրա խոսքով՝ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր երկու երկրների միջև ռազմական կապերը հետևողականորեն ամրապնդվել են՝ դառնալով երկկողմ փոխգործակցության կարևոր հիմք։
«Մենք մի շարք գործնական և արդյունավետ միջոցառումներ ենք իրականացրել բարձր մակարդակի փոխանակումների, ռազմատեխնիկական համագործակցության, ինչպես նաև զինվորական կադրերի պատրաստման և կրթության ոլորտներում։ Այս համագործակցությունը ոչ միայն բարձրացրել է մեր զինվորականների պրոֆեսիոնալ մակարդակը, այլև խորացրել է Չինաստանի և Ադրբեջանի Զինված ուժերի միջև փոխըմբռնումն ու վստահությունը», - ընդգծել է գնդապետը։

• Сун Чжун о военном сотрудничестве Азербайджана и Китая
Военное сотрудничество между Китаем и Азербайджаном продолжит успешно развиваться и достигнет новых высот.
Как передает Report, об этом заявил военный атташе Китая в Азербайджане, полковник Сун Чжун, выступая на мероприятии по случаю 98-й годовщины основания Народно-освободительной армии Китая и 80-летию освобождения страны от японской оккупации.
По его словам, с момента установления дипломатических отношений военные связи между двумя странами последовательно укреплялись, став важной основой двустороннего взаимодействия.
«Мы реализовали ряд практических и эффективных мероприятий в сферах обменов на высоком уровне, военно-технического сотрудничества, а также подготовки и образования военных кадров. Это сотрудничество не только повысило профессиональный уровень наших военнослужащих, но и углубило взаимопонимание и доверие между вооруженными силами Китая и Азербайджана», – подчеркнул полковник.
Сун Чжун отметил, что недавний важный консенсус, достигнутый между председателем КНР Си Цзиньпином и президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, придаст дополнительный импульс развитию сотрудничества в оборонной сфере.
«Как военный атташе, я полностью уверен, что под руководством лидеров двух стран и благодаря совместным усилиям сторон, китайско-азербайджанское военное сотрудничество достигнет еще более впечатляющих результатов», – добавил он.