28 Հուլիս 2025 - 18:08
Այժմ, երբ աշխարհը բախվում է մի շարք հակամարտությունների, պատերազմների և մարդասիրական ճգնաժամերի, կանայք գտնվում են հատկապես խոցելի դիրքում։
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, այս մասին հայտարարել է Միլլի Մեջլիսի նախագահ Սահիբա Գաֆարովան՝ ելույթ ունենալով Ժնևում (Շվեյցարիայի Կոնֆեդերացիա) խորհրդարանների կին խոսնակների 15-րդ գագաթնաժողովում։
Նա նշել է, որ շատ վայրերում կանայք տառապում են՝ բռնությունից, տեղափոխումից, սոցիալական ապահովման միջոցների կորստից, կրթության, առողջապահության և պաշտպանության հնարավորություններից.
«Բացի այդ, տարիների ընթացքում հակամարտությունները խորացնում են առկա գենդերային անհավասարությունը՝ ջնջելով կանանց իրավունքների ոլորտում նվաճումները։ Կանայք կորցնում են ոչ միայն ֆիզիկական անվտանգությունը, այլև իրենց ներուժը՝ որպես հասարակական և քաղաքական կյանքի լիարժեք մասնակիցներ իրացնելու հնարավորությունը»։
Միլլի Մեջլիսի նախագահը հիշեցրել է, որ 1990-ականներին Հայաստանի կողմից Ադրբեջանի տարածքի 20%-ի օկուպացիան հանգեցրել է էթնիկ զտումների, մարդասիրական ճգնաժամի և մոտ մեկ միլիոն մարդկանց հարկադիր վերաբնակեցման, որոնց կեսից ավելին կանայք և աղջիկներ էին։ Նրանք կորցրել են իրենց տները, ընտանիքները և անվտանգության զգացումը։
Սահիբա Գաֆարովան, հիշեցնելով նաև, որ Ադրբեջանը 1918 թվականին՝ եվրոպական երկրների մեծ մասից առաջ, կանանց ընտրելու իրավունք է շնորհել, ասել է, որ մեր երկիրը հանձնառու է՝ կանանց իրավունքների և հասարակական կյանքի բոլոր ոլորտներում նրանց ակտիվ մասնակցության ապահովմանը: Նրա խոսքով, սա վերաբերում է նաև կանանց՝ նախկին փախստականներին և հարկադիր վերաբնակներին:

28 Июля 2025 - 17:08
Сейчас, когда мир сталкивается с рядом конфликтов, войн и гуманитарных кризисов, женщины находятся в особенно уязвимом положении.
Как сообщает Report, об этом заявила председатель Милли Меджлиса Сахиба Гафарова, выступая на 15-м Саммите женщин-председателей парламентов в Женеве (Швейцарская Конфедерация).
Она отметила, что во многих местах женщины страдают от насилия, перемещения, потери средств социального обеспечения, возможностей образования, здравоохранения и защиты:
«Кроме того, с годами конфликты еще больше углубляют существующее гендерное неравенство, перечеркивая достижения в области прав женщин. Женщины теряют не только физическую безопасность, но и возможность реализовать свой потенциал как полноправные участницы общественно-политической жизни».
Председатель Милли Меджлиса напомнила, что оккупация 20% территории Азербайджана Арменией в 90-х годах привела к этническим чисткам, гуманитарному кризису и вынужденному переселению около миллиона человек, более половины из которых составляли женщины и девушки. Они потеряли свои дома, семьи и чувство безопасности.
Сахиба Гафарова, также напомнив, что Азербайджан в 1918 году, опередив большинство европейских стран, предоставил женщинам право голоса, заявила, что наша страна привержена обеспечению прав женщин и их активному участию во всех сферах общественной жизни. По ее словам, это касается и женщин — бывших беженцев и вынужденных переселенцев.