• ԶԼՄ-ներ. Իրանի Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղարը պլանավորում է այց կատարել Ադրբեջան
Ադրբեջանի նախագահի օգնական, նախագահի աշխատակազմի արտաքին քաղաքականության բաժնի ղեկավար Հիքմաթ Հաջիևը՝ Իրանի Ազգային անվտանգության գերագույն խորհրդի քարտուղար Ալի Աքբար Ահմադիանի հետ քննարկել է երկկողմ օրակարգի արդիական հարցերը։
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, հեռախոսազրույցի ընթացքում Հաջիևը ցավակցություն է հայտնել Իրանին՝ Իսրայելի հետ վերջին լարվածության ընթացքում մարդկանց զոհվելու կապակցությամբ։
Կողմերը նաև ընդգծել են՝ երկկողմ հարաբերությունների հետագա զարգացման կարևորությունը և պետությունների ղեկավարների մակարդակով ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացման անհրաժեշտությունը։
ԶԼՄ-ների հաղորդագրությունների համաձայն՝ Ալի Աքբար Ահմադիանը պլանավորում է այցելել Ադրբեջան։ Բանակցությունների ընթացքում քննարկվել են նաև առաջիկա այցի նախապատրաստական աշխատանքները։

28 Июля 2025 - 16:18
Помощник президента Азербайджана — заведующий отделом по вопросам внешней политики Администрации президента Хикмет Гаджиев обсудил с секретарем Высшего совета национальной безопасности Ирана Али Акбаром Ахмадианом актуальные вопросы двусторонней повестки.
Как сообщает Report, в ходе телефонного разговора Гаджиев выразил соболезнования Ирану в связи с гибелью людей во время недавней эскалации с Израилем.
Стороны также подчеркнули важность дальнейшего развития двусторонних отношений и необходимость реализации достигнутых на уровне глав государств договоренностей.
По информации СМИ, Али Акбар Ахмадиан планирует совершить визит в Азербайджан. В ходе переговоров в том числе обсуждалась подготовка к предстоящему визиту.