28 Հուլիս 2025 - 17:28
Ադրբեջանի կրոնական կազմակերպությունների հետ աշխատանքի պետական կոմիտեն փոխըմբռնման հուշագիր է ստորագրել՝ Սուրբ Աթոռի միջկրոնական երկխոսության դիկաստերիայի հետ։
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են կոմիտեից, հուշագիրը նախատեսում է՝ փորձի և տեղեկատվության փոխանակում, միջկրոնական և միջմշակութային երկխոսության խթանման, փոխըմբռնման և հանդուրժողականության ամրապնդման, ինչպես նաև կրոնական կրթության ոլորտում համագործակցության զարգացման համատեղ միջոցառումների անցկացում։
Հուշագիրը ստորագրել են՝ Պետական կոմիտեի նախագահ Ռամին Մամեդովը և Դիկաստերիայի պրեֆեկտ, կարդինալ Ջորջ Ջեյկոբ Կուվակադը։
Ստորագրման արարողության ժամանակ Ռամին Մամեդովը հիշել է՝ համաշխարհային ժառանգության պահպանման համար Ադրբեջանի կողմից իրականացված նախագծերը՝ կատակոմբների վերականգնումը, Վատիկանի թանգարանի և Առաքելական գրադարանի հետ համագործակցությունը, ինչպես նաև արխիվային ձեռագրերի թվայնացումը։
Ջորջ Ջեյկոբ Կուվակադը գոհունակություն է հայտնել՝ Ադրբեջանի և Վատիկանի միջև համագործակցության բարձր մակարդակից։

28 Июля 2025 - 15:53
Госкомитет по работе с религиозными организациями Азербайджана подписал меморандум о взаимопонимании с Дикастерией по межрелигиозному диалогу Святого Престола.
Как сообщили Armenia.Az в комитете, меморандум предусматривает обмен опытом и информацией, проведение совместных мероприятий с целью продвижения межрелигиозного и межкультурного диалога, укрепления взаимопонимания и толерантности, а также развитие сотрудничества в области религиозного образования.
Меморандум был подписан председателем Госкомитета Рамином Мамедовым и префектом Дикастерии кардиналом Джорджем Джейкобом Кувакадом.
На церемонии подписания Рамин Мамедов напомнил о проектах, реализованных Азербайджаном для сохранения всемирного наследия, — реставрации катакомб, сотрудничестве с музеем Ватикана и Апостольской библиотекой, оцифровке архивных рукописей.
Джордж Джейкоб Кувакад выразил удовлетворение высоким уровнем сотрудничества между Азербайджаном и Ватиканом.