28 Հուլիս 2025 - 17:25
Բաքվի ռազմական դատարանում այսօրվա դատավարության ժամանակ տուժող Ամին Մուսաևը պատմել է, թե ինչպես է 2020 թվականին՝ Հայրենական պատերազմի ժամանակ, հրազենային վերք ստացել և գերի ընկել Հայաստանի զինված ուժերի կողմից, հաղորդում է AZERTAC-ը։
Ամին Մուսաևի խոսքով՝ գերության մեջ նրան ամեն օր խոշտանգել էին։ Տուժողը պատմել է, որ վիրավորվել է նոյեմբերի 8-ին՝ Շուշա և Խանքենդի քաղաքների միջև ընկած տարածքում, իսկ գերի է ընկել նոյեմբերի 11-ին։ Հայ զինծառայողները վիրավորում էին նրան, և երբ Ամին Մուսաևը պատասխանել է նրանց, նրանք հրացանի կոթով հարվածել են նրա գլխին։ Այնուհետև նրան նստեցրել են մեքենա, որտեղ նա կորցրել է գիտակցությունը։ Ավելի ուշ նա իմացել է, որ նրան տարել են Երևան։
«Ես վիրավորվել եմ ոտքից։ Գերության մեջ վերքը բուժելու եկածները դիտավորյալ ցավ են պատաել ինձ բժշկական գործիքով։ Նրանք պետք է ջրահեռացման խողովակ տեղադրեին վերքը մաքրելու համար, բայց նրանք դա չարեցին։ Երբ ես ցավից գոռում էի, նրանք ավելի մեծ դաժանություն էին ցուցաբերերում», պատմել է տուժողը։ Ամին Մուսաևը Ադրբեջանին է հանձնվեց դեկտեմբերի 14-ին: Գերությունից վերադառնալուց հետո նա չորս վիրահատության է ենթարկվել։

• Мусаев о пытках в армянском плену: Когда я кричал от боли, они проявляли ещё большую жестокость
На сегодняшнем процессе в Бакинском военном суде потерпевший Амин Мусаев рассказал, как в 2020 году во время Отечественной войны он получил огнестрельное ранение и был взят в плен вооружёнными силами Армении, передаёт АЗЕРТАДЖ.
По словам Амина Мусаева, в плену его пытали каждый день. Потерпевший сообщил, что был ранен 8 ноября в районе между городами Шуша и Ханкенди, а 11 ноября был взят в плен. Армянские военнослужащие оскорбляли его, а когда Амин Мусаев ответил им, его ударили прикладом автомата по голове. Затем его посадили в машину, где он потерял сознание. Позже он узнал, что его отвезли в Ереван.
«Я был ранен в ногу. Во время плена приходившие обработать рану специально причиняли мне боль медицинским инструментом. Они должны были поставить дренаж, чтобы рана очищалась, но не делали этого. Когда я кричал от боли, они проявляли ещё большую жестокость», — рассказал потерпевший.Амин Мусаев был передан Азербайджану 14 декабря. После возвращения из плена он перенёс четыре операции.