• Ղարաբաղում կստեղծվի 100 հազար հեկտար տարածքով ազգային պարկ
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին հայտարարել է Էկոլոգիական հարցերով աշխատանքային խմբի ղեկավար, էկոլոգիայի և բնական պաշարների փոխնախարար Վուգար Քերիմովը աշխատանքային խմբի հերթական նիստում։
Նրա խոսքով՝ Խանքենդի քաղաքի, Աղդերեի և Խոջալուի շրջանների վերականգնման, շինարարության և կառավարման ծառայության հասարակայնության հետ կապերի բաժնի կողմից տրամադրված տեղեկատվության համաձայն՝ ազգային պարկը կզբաղեցնի 100 հազար հեկտար տարածք, պարկի քարտեզն արդեն պատրաստ է։
«Քարտեզն ուղարկվել է Գույքային հարցերով պետական կոմիտե։ Նոր պարկի ստեղծումը նախատեսվում է մինչև այս տարվա վերջ», - հավելել է նա։

13 Июня 2025 - 15:45
Как сообщает Report, об этом сказал руководитель рабочей группы по вопросам экологии, заместитель министра экологии и природных ресурсов Вугар Керимов на очередном заседании Рабочей группы по экологическим вопросам.
По его словам, согласно информации, предоставленной отделом по связям с общественностью Службы восстановления, строительства и управления в городе Ханкенди, Агдеринском и Ходжалинском районах, национальный парк будет охватывать территорию в 100 тыс. га, уже подготовлена карта парка.
«Карта отправлена в Государственный комитет по имущественным вопросам. Создание нового парка планируется до конца этого года», — добавил он.