11 Հունիսի 2025 - 17:19
Միջին միջանցքը խաղում է Թյուրքական պետությունների կազմակերպության (ԹՓԿ) երկրների առջև ծառացած կայուն զարգացման նպատակների երաշխավորի դերը։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին Բաքվում «Միջին միջանցք 360°. աշխարհաքաղաքականությունից դեպի թվային փոխակերպում, ընտանիքից դեպի կանաչ զարգացում» թեմայով միջոցառման ժամանակ հայտարարել է Ընտանիքի, կանանց և երեխաների հարցերով պետական կոմիտեի նախագահ Բահար Մուրադովան:
Նրա խոսքով՝ Միջին միջանցքը կարևոր է անդամ պետությունների համար ոչ միայն որպես տրանսպորտային երթուղի, այլև որպես խաղաղության և կայունության գործոն։
«Այն խորը նշանակություն ունի աշխարհաքաղաքական և բնապահպանական տեսանկյունից։ Միջին միջանցքը նաև ծառայում է որպես կայուն զարգացման նպատակներին հասնելու գործիք, որոնք վերաբերում են մեզ բոլորիս։ Ընտանեկան քաղաքականությունը ազգային ռազմավարությունների անկյունաքարն է։ Որքան շատ կանայք մասնակցեն կրթության, տնտեսության և թվային փոխակերպման գործընթացներին, այնքան ավելի դինամիկ կզարգանա հասարակությունը։ Այս համատեքստում Թյուրքական պետությունների կազմակերպության անդամ երկրները կարող են համախմբել ջանքերը տեխնոլոգիական զարգացման և առաջադեմ տեխնոլոգիաների օգտագործման ոլորտում», - նշել է նա։

11 Июня 2025 - 16:32
Средний коридор играет роль гаранта целей устойчивого развития, стоящих перед странами Организации тюркских государств (ОТГ).
Как сообщает Report, об этом заявила председатель Государственного комитета по проблемам семьи, женщин и детей Бахар Мурадова на проходящем в Баку мероприятии на тему «Средний коридор 360°: от геополитики к цифровой трансформации, от семьи к зеленому развитию».
По её словам, Средний коридор важен для государств-членов не только как транспортный маршрут, но и как фактор мира и стабильности:
«Он имеет глубокое значение с геополитической и экологической точек зрения. Средний коридор также служит инструментом достижения Целей устойчивого развития, актуальных для всех нас. Семейная политика — краеугольный камень национальных стратегий. Чем активнее женщины участвуют в образовании, экономике и цифровой трансформации, тем динамичнее развивается общество. В этом контексте страны ОТГ могут объединить усилия в сфере технологического развития и использования передовых технологий», — отметила она.