• Ադրբեջանցին ընտրվել է Դերբենտի քաղաքապետ
Դաղստանի նախկին արդարադատության նախարար, ադրբեջանցի Խանլար Փաշաբեկովը միաձայն ընտրվել է Դերբենտ քաղաքի քաղաքապետ։
Ինչպես հաղորդում է AZERTAC-ը՝ հղում անելով քաղաքային վարչակազմի մամուլի ծառայությանը, քաղաքային ժողովի պատգամավորները՝ քվեարկության արդյունքներով աջակցել են Խանլար Փաշաբեկովի թեկնածությունը, որում քննարկվել են նաև Ռասիմ Կազիահմեդովի և Ռասուլ Հաջիմուսաևի թեկնածությունները։
Մինչև քաղաքապետ ընտրվելը Հ. Փաշաբեկովը 2022 թվականից զբաղեցնում էր Դաղստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարի պաշտոնը, նախկինում նա եղել է հանրապետության Ժողովրդական ժողովի պատգամավոր և ղեկավարել է տարածաշրջանի պետական գույքի կառավարման նախարարությունը։
Ապրիլի 30-ին նա քաղաքապետարանի կոլեկտիվին ներկայացվել է որպես քաղաքի ղեկավարի պաշտոնակատար՝ Ահմեդ Կուլիևի հրաժարականից հետո։

• Азербайджанец избран мэром Дербента
Бывший министр юстиции Дагестана, азербайджанец Ханлар Пашабеков единогласно избран мэром города Дербент.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ со ссылкой на пресс-службу администрации города, депутаты городского собрания поддержали кандидатуру Ханлара Пашабекова по итогам голосования, в котором рассматривались также кандидатуры Расима Казиахмедова и Расула Гаджимусаева.
До избрания мэром Х.Пашабеков занимал пост министра юстиции Республики Дагестан с 2022 года, ранее был депутатом Народного собрания республики и руководил министерством по управлению государственным имуществом региона.
30 апреля он был представлен коллективу мэрии как исполняющий обязанности главы города после отставки Ахмеда Кулиева.