10 Հունիսի 2025 - 15:34
Ադրբեջանի և Թուրքիայի միջև ռազմական համագործակցության մասին համաձայնագրի համաձայն՝ Նախչըվանում տեղի է ունեցել Ադրբեջանի և Թուրքիայի պետական դրոշների փոխանակման արարողություն՝ «Անխորտակելի եղբայրություն-2025» համակարգչային աջակցությամբ հրամանատարաշտաբային զորավարժությունների և «Մուստաֆա Քեմալ Աթաթուրք-2025» համատեղ մարտավարական զորավարժությունների նախապատրաստման շրջանակներում։
Այս մասին Armenia.Az-ին տեղեկացրել են Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունում։
Առանձին համազորային բանակի դրոշակակիր դասակը սկսել է երթը Արազ գետի վրայով անցնող Ումիդ կամրջով՝ Սադարակի սահմանային անցակետի ուղղությամբ։ Միևնույն ժամանակ, Թուրքիայի Հանրապետության դրոշակակիր դասակը սկսել է երթը Աղրը նահանգի Դողուբայազիթ շրջանից՝ արարողության վայրի ուղղությամբ։
Ադրբեջանի Հանրապետության և Թուրքիայի Հանրապետության պետական օրհներգների կատարումից հետո Ումիդ կամրջի վրա տեղի է ունեցել պետական դրոշների փոխանակման արարողություն։
Այնուհետև զորավարժություններին մասնակցող ստորաբաժանումներն ու ռազմական տեխնիկան սահմանային անցակետից ուղևորվել են Նախչըվան։
Զորավարժությունների պլանի համաձայն՝ տանկային, մեխանիզացված և կոմանդոսի ստորաբաժանումները կիրականացնեն տարբեր ուսումնամարտական առաջադրանքներ՝ հրետանու, հակաօդային պաշտպանության ստորաբաժանումների և ավիացիայի աջակցությամբ։

10 Июня 2025 - 12:51
В соответствии с соглашением о военном сотрудничестве между Азербайджаном и Турцией, в Нахчыване состоялась церемония смены государственных флагов Азербайджана и Турции в рамках подготовки к командно-штабным учениям с компьютерной поддержкой «Несокрушимое братство-2025» и совместным тактическим учениям с боевой стрельбой «Мустафа Кемаль Ататюрк-2025».
Знаменный взвод Отдельной общевойсковой армии начал шествие через мост «Умид» над рекой Араз в направлении погранично-пропускного пункта Садарак. В то же время знаменный взвод Турецкой Республики начал шествие из района Догубаязит провинции Агры в направлении места проведения церемонии.
После исполнения государственных гимнов Азербайджанской Республики и Турецкой Республики на мосту «Умид» состоялась церемония смены государственных флагов.
Затем привлечённые к учениям подразделения и военная техника направились из погранично-пропускного пункта в Нахчыван.
Согласно плану учений, танковые, механизированные подразделения и подразделения коммандос выполнят различные учебно-боевые задачи при поддержке артиллерии, подразделений противовоздушной обороны и авиации.