• Պերուի Կոնգրեսը շնորհավորել է ադրբեջանական ժողովրդին
Պերուի Կոնգրեսը հայտարարություն է ընդունել, որով շնորհավորել է ողջ աշխարհի ադրբեջանցիներին՝ Ադրբեջանի Դեմոկրատական Հանրապետության հիմնադրման 107-ամյակի կապակցությամբ:
Այս մասին Report-ին հայտնել են Մեքսիկայում Ադրբեջանի դեսպանատնից։
Հայտարարության մեջ նշվում է, որ Ադրբեջանի Դեմոկրատական Հանրապետությունը Արևելքում առաջին ժողովրդավարական պետությունն էր, որը ապահովել է բոլոր քաղաքացիների հավասար իրավունքները։ Ընդգծվում է, որ Ադրբեջանում բոլոր կրոններն ու էթնիկ խմբերը ապրում են խաղաղության և հանգստության մեջ։
Բացի այդ, հայտարարության մեջ ողջունվում է՝ տարածքների օկուպացիայից ազատագրման արդյունքում Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության վերականգնումը, ինչպես նաև պաշտոնական Բաքվի ջանքերը՝ Հարավային Կովկասում երկարատև և կայուն խաղաղության հասնելու, կայունությունն ու անվտանգությունը վերականգնելու համար։
Նշվում է, որ աշխարհի բոլոր ադրբեջանցիները մայիսի 28-ը նշում են որպես Ադրբեջանի ազգային տոն և հիշում են իրենց նախնիների դերը՝ Կովկասի տարածաշրջանում, Միջին Ասիայում և Մերձավոր Արևելքում ժողովրդավարության տարածման գործում։

• Конгресс Перу поздравил азербайджанский народ
Конгресс Перу принял заявление, в котором поздравил азербайджанцев всего мира по случаю 107-й годовщины создания Азербайджанской Демократической Республики.
Об этом сообщили Report в посольстве Азербайджана в Мексике.
В заявлении отмечается, что Азербайджанская Демократическая Республика являлась первой демократией на Востоке, республикой, обеспечивающей равные права всем своим гражданам. Подчеркивается, что в Азербайджане все религии и этнические группы живут в условиях мира и спокойствия.
Кроме этого, в заявлении приветствуется восстановление территориальной целостности и суверенитета Азербайджана в результате деоккупации территорий, а также усилия официального Баку по достижению прочного и устойчивого мира на Южном Кавказе, восстановлению стабильности и безопасности.
Отмечается, что все азербайджанцы мира отмечают 28 мая как национальный праздник Азербайджана и помнят о роли своих предков в распространении демократии по всему Кавказскому региону, Средней Азии и Ближнему Востоку.