27 Մայիսի 2025 - 09:41
ՆԱՏՕ-ի խորհրդարանական վեհաժողովի (ԽՎ) հերթական գարնանային նստաշրջանը անցկացվում է ամերիկյան Դեյթոն քաղաքում։
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, այս մասին ասվում է X սոցիալական ցանցում Դաշինքում Ադրբեջանի ներկայացուցչության էջում։
Նստաշրջանին մասնակցում են՝ ՆԱՏՕ-ի 32 անդամ և գործընկեր երկրների պատվիրակություններ։ Միջոցառմանը Ադրբեջանը ներկայացված է՝ Միլլի Մեջլիսի և ՆԱՏՕ-ում երկրի ներկայացուցչության պատվիրակությամբ։
Միջոցառման շրջանակներում քննարկումներ կանցկացվեն՝ Դեյթոնի խաղաղության համաձայնագրի 30-ամյակին նվիրված, ինչպես նաև ՆԱՏՕ-ի առջև ծառացած անվտանգության մարտահրավերների հարցեր, դաշինքի պաշտպանության ամրապնդումը, պաշտպանական ծախսերի ավելացումը, զսպման քաղաքականությունը, գլոբալ ահաբեկչության դեմ պայքարը, Սևծովյան տարածաշրջանում առկա սպառնալիքները, Հնդկա-խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանի հետ գործընկերության հեռանկարները, ռուս-ուկրաինական պատերազմը և այլն։

• Азербайджан участвует в весенней сессии ПА НАТО
Как сообщает Report, об этом говорится на странице представительства Азербайджана при Альянсе в соцсети X.
В сессии принимают участие делегации 32 стран-членов, а также партнеров НАТО. Азербайджан на мероприятии представляют делегация Милли Меджлиса и представительство страны при НАТО.
В рамках мероприятия проводятся обсуждения в связи с 30-летием Дейтонского мирного соглашения, а также вопросы вызовов безопасности, с которыми сталкивается НАТО, укрепления обороны альянса, увеличения оборонных расходов, политики сдерживания, борьбы с глобальным терроризмом, угроз в Черноморском регионе, перспектив партнерства с Индо-Тихоокеанским регионом, российско-украинской войны и др.