• Մարդու իրավունքների միամսյակ. Ադրբեջանական բանակում անցկացվում է միջոցառումների շարք
Մարդու իրավունքների միամսյակի շրջանակներում միջոցառումների շարք է անցկացվում ադրբեջանական բանակի զորատեսակներում, միավորումներում և կազմավորումներում, ինչպես նաև հատուկ ռազմական ուսումնական հաստատություններում:
Զինծառայողների հետ միջոցառումների ժամանակ անցկացվում են կրթական զրույցներ մարդու և քաղաքացու իրավունքների և ազատությունների մասին, ցուցադրվում են տեսահոլովակներ։
Ելույթների ժամանակ նշվում է, որ 1998 թվականի հունիսի 18-ին Համազգային առաջնորդ Հեյդար Ալիևի կողմից հաստատվեց «Մարդու իրավունքների պաշտպանության վերաբերյալ առաջին պետական ծրագիրը»։ Այս կարևոր նախաձեռնության շարունակության շրջանակներում, Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևի՝ 2007 թվականի հունիսի 18-ի կարգադրության համաձայն, հունիսի 18-ը Ադրբեջանում նշվում է որպես Մարդու իրավունքների օր։ Այս օրը հատկապես կարևոր է մեր երկրում մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում ձեռնարկված համակարգված և հետևողական միջոցառումների, միջազգային չափանիշներին համապատասխան իրականացվող բարեփոխումների, ինչպես նաև այս ոլորտում ձեռք բերված հաջողությունների խթանման առումով։

В рамках Месячника по правам человека в видах войск, объединениях и соединениях азербайджанской армии, а также в специальных военных учебных заведениях проводится цикл мероприятий.
На мероприятиях с военнослужащими проводятся просветительские беседы о правах и свободах человека и гражданина, демонстрируются видеоролики.
В ходе выступлений отмечается, что 18 июня 1998 года Общенациональным лидером Гейдаром Алиевым была утверждена первая «Государственная программа по защите прав человека». В продолжение этой важной инициативы, согласно распоряжению президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева от 18 июня 2007 года дата 18 июня отмечается в Азербайджане как День прав человека. Этот день имеет особое значение с точки зрения пропаганды системных и последовательных мероприятий, осуществляемых в нашей стране в сфере защиты прав человека, проводимых реформ, соответствующих международным стандартам, а также достигнутых успехов в данной области.
До сведения военнослужащих доносится, что по инициативе Уполномоченного по правам человека (Омбудсмена) Азербайджанской Республики, ежегодно в преддверии этой знаменательной даты, период с 18 мая по 18 июня объявляется Месячником по правам человека на всей территории республики.
В ходе проводимых мероприятий пропагандируются принципы верховенства закона, правовой культуры, юридической ответственности и инклюзивного общества, организуются широкие обсуждения вопросов, представляющих интерес для личного состава.