22 Մայիսի 2025 - 09:16
Անկարայում տեղի է ունեցել «Վերադարձը Արևմտյան Ադրբեջան՝ որպես մարդու իրավունքների գերակայության կարևոր պայման» թեմայով միջազգային կոնֆերանս։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, միջոցառումը համատեղ կազմակերպվել է Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքի և «Ադրբեջանա-թուրքական տուն» հասարակական կազմակերպության կողմից՝ Բաքվի Մուլտիկուլտուրալիզմի միջազգային կենտրոնի, ADA համալսարանի և Միջազգային հարաբերությունների վերլուծության կենտրոնի աջակցությամբ։
Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի քաղաքական կուսակցությունների և օրենսդիր իշխանության հետ կապերի վարչության պետ Ադալաթ Վելիևը միջոցառման ժամանակ ընթերցել է նախագահ Իլհամ Ալիևի ուղերձը համաժողովի մասնակիցներին՝ ընդգծելով ֆորումը Թուրքիայում անցկացնելու խորհրդանշական նշանակությունը:
Համաժողովին մասնակցել են Ադրբեջանից և Թուրքիայից մոտ 250 մարդ, այդ թվում՝ Թուրքիայի «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության նախագահի առաջին տեղակալ Էֆքան Ալան, ինչպես նաև պետական մարմինների, համալսարանների, ակադեմիական շրջանակների, բիզնեսի, ինչպես նաև ՈԿԿ-ների ներկայացուցիչներ։

В Анкаре состоялась международная конференция на тему «Возвращение в Западный Азербайджан как важное условие верховенства прав человека».
Как сообщает Armenia.Az, мероприятие было организовано совместно Общиной Западного Азербайджана и ОО «Азербайджано-Турецкий дом» при поддержке Бакинского Международного центра мультикультурализма, Университета ADA и Центра анализа международных отношений.
Заведующий отделом по связям с политическими партиями и законодательной властью Администрации президента Азербайджана Адалят Велиев зачитал на мероприятии обращение президента Ильхама Алиева к участникам конференции, подчеркнув символическую важность проведения форума в Турции.
В конференции приняли участие около 250 человек из Азербайджана и Турции, среди которых первый заместитель председателя Партии справедливости и развития Турции Эфкан Ала, а также представители госучреждений, университетов, научных кругов, деловых и медийных сообществ, НПО.
Работа конференции продолжилась в формате панельных дискуссий. По завершении панелей участникам были вручены благодарственные грамоты.