• ԱՀ ԱԳՆ մեկնաբանել է՝ Թեհրանում Ադրբեջանի դեսպանատան վրա հարձակվողի մահապատժի մասին
2023 թվականի հունվարի 27-ին Իրանում Ադրբեջանի դեսպանատանը ահաբեկչական հարձակում գործած՝ Յասին Հուսեյնզադեի նկատմամբ մահապատժի դատավճիռն ի կատար է ածվել այսօր՝ առավոտյան ժամը 5-ին։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին ասվում է՝ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարության մամուլի քարտուղար Այխան Հաջիզադեի մեկնաբանության մեջ։
«Մահապատժի գործընթացին հետևել են մեր դեսպանատան երկու աշխատակիցներ, ինչպես նաև Ադրբեջանի կողմից նշանակված փաստաբանը, որը մասնակցել է դատավարությանը։ «Ահաբեկչական հարձակման հեղինակի համար ամենախիստ պատիժը Ադրբեջանի հիմնական ակնկալիքներից մեկն էր Իրանից», - նշել է Ա. Հաջիզադեն։
Նա ընդգծել է, որ դիվանագիտական առաքելությունների անվտանգության ապահովումը այն պետության կողմից, որտեղ դրանք գտնվում են, համաձայն Դիվանագիտական հարաբերությունների մասին Վիեննայի կոնվենցիայի, միշտ մեծ նշանակություն ունի. «Մենք անհրաժեշտ ենք համարում շարունակել համատեղ ջանքերը՝ փոխադարձ հարգանքի և բարիդրացիության վրա հիմնված ադրբեջանա-իրանական հարաբերությունները զարգացնելու համար»։

Приговор о смертной казни, вынесенный в отношении Ясина Гусейнзаде, который 27 января 2023 года совершил террористический акт в посольстве Азербайджана в Иране, был приведён в исполнение сегодня в 5 часов утра.
«За процессом приведения приговора в исполнение наблюдали два сотрудника нашего посольства, а также назначенный Азербайджаном адвокат, участвовавший в судебном процессе. Вынесение самого сурового приговора совершившему теракт было одним из основных ожиданий Азербайджана от Ирана», — отметил А.Гаджизаде.
Он подчеркнул, что обеспечение безопасности дипмиссий со стороны государства, в котором они размещаются, в соответствии с Венской конвенцией о дипломатических сношениях всегда имеет важное значение: «Мы считаем необходимым продолжать совместные усилия по развитию азербайджано-иранских отношений, основанных на взаимном уважении и добрососедстве».