22 Մայիսի 2025 - 12:57
Մայիսի 21-ին Մինսկում (Բելառուս) իր աշխատանքն է սկսել MILEX-2025 միջազգային սպառազինության և ռազմական տեխնիկայի ցուցահանդեսը։
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են պաշտպանական արդյունաբերության նախարարությունից, միջոցառմանը մասնակցում է նաև պաշտպանական արդյունաբերության նախարար Վուգար Մուստաֆաևի գլխավորած ադրբեջանական պատվիրակությունը:
Ցուցահանդեսի շրջանակներում Վուգար Մուստաֆաևը հանդիպել է Բելառուսի պետական ռազմաարդյունաբերական կոմիտեի նախագահ Դմիտրի Պանտուսի հետ։ Հանդիպմանն ընդգծվել է միջազգային պաշտպանական ցուցահանդեսների կարևորությունը, որոնք ստեղծում են եզակի հնարավորություններ՝ ծանոթանալու համաշխարհային պաշտպանական արդյունաբերության վերջին նորարարություններին։
Կողմերը նաև մտքեր են փոխանակել Ադրբեջանի և Բելառուսի միջև պաշտպանական համագործակցության հետագա զարգացման վերաբերյալ։

21 мая в городе Минск (Беларусь) начала работу Международная выставка вооружений и военной техники MILEX-2025.
Как сообщили Armenia.Az в Министерстве оборонной промышленности, в мероприятии принимает участие делегация Азербайджана во главе с министром оборонной промышленности Вугаром Мустафаевым.
На выставке, в которой участвуют 126 компаний Беларуси, России, Ирана, Китая, Пакистана, Объединённых Арабских Эмиратов и Индии, демонстрируются бронемашины, ракетное и артиллерийское вооружение, стрелковое оружие, боеприпасы, оптико-электронное оборудование и системы, средства химической и биологической защиты, авиационные и ракетные системы и др.
В рамках выставки Вугар Мустафаев встретился с председателем Государственного военно-промышленного комитета Беларуси Дмитрием Пантуcом. На встрече была подчёркнута важность международных оборонных выставок, которые создают уникальные возможности для ознакомления с новинками мирового оборонпрома.
Стороны также обменялись мнениями по поводу дальнейшего развития оборонного сотрудничества между Азербайджаном и Беларусью.