21 Մայիսի 2025 - 13:03
Ուզբեկստանը քննարկում է Ռուսաստանի, Ղազախստանի և Ադրբեջանի քաղաքացիներին ներքին փաստաթղթերով կամ անձը հաստատող քարտերով իր տարածք մուտք գործելու թույլտվություն տալու հնարավորությունը։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին ասվում է երկրի նախագահ Շավքաթ Միրզիյոևի «Զբոսաշրջիկների հոսքի արմատական մեծացման և 2025-2026 թվականներին զբոսաշրջային ծառայությունների ծավալի ընդլայնման արագացման միջոցով տնտեսությունում զբոսաշրջության դերի և նշանակության բարձրացման միջոցառումների մասին» հրամանագրում:
Փաստաթղթի համաձայն՝ նախաձեռնությունն ուղղված է ճանապարհորդությունների պարզեցմանը, զբոսաշրջության, բիզնեսի և մարդասիրական կապերի զարգացմանը։
Երկրի մարզեր զբոսաշրջիկների հոսքը մեծացնելու նպատակով Ուզբեկստանի արտաքին գործերի նախարարությանը հանձնարարվել է երեք ամսվա ընթացքում բանակցություններ սկսել [այս երեք երկրների համապատասխան գերատեսչությունների հետ] և դրանց արդյունքների հիման վրա ներկայացնել իր առաջարկները [կառավարությանը]: Առաջարկությունները վերաբերում են Ռուսաստանի Դաշնության, Ղազախստանի և Ադրբեջանի քաղաքացիների համար՝ ներքին փաստաթղթով կամ անձը հաստատող քարտով հանրապետության տարածք մուտք գործելու ռեժիմի ներդրմանը մինչև 30 օր ժամկետով։

Узбекистан рассматривает возможность разрешить гражданам России, Казахстана и Азербайджана въезд на свою территорию по внутренним документам или ID-картам.
Как передает Armenia.Az, об этом говорится в указе президента страны Шавката Мирзиёева «О мерах по повышению роли и значения туризма в экономике путем кардинального увеличения потока туристов и ускоренного расширения объема туристских услуг в 2025-2026 годах».
Согласно документу, инициатива направлена на упрощение поездок, развитие туризма, деловых и гуманитарных контактов.
Для увеличения потока туристов в регионы страны МИД Узбекистана поручено в трехмесячный срок начать переговоры [с соответствующими ведомствами этих трех стран] и по их итогам внести свои предложения (в правительство). Предложения касаются введения режима въезда на территорию республики на срок до 30 дней для граждан РФ, Казахстана и Азербайджана по внутреннему документу либо ID-карте, в том числе для граждан в возрасте до 16 лет — по «киндер-паспорту».
Сейчас между странами уже действует безвизовый режим сроком до 60 дней, но при въезде требуется загранпаспорт.