• Հաքերները հարձակվել են Ադրբեջանի պետական ​​ռեսուրսների վրա
«Arabian Ghost» հաքերային խումբը իր վրա է վերցրել՝ Ադրբեջանի տեղեկատվական ռեսուրսների, այդ թվում՝ պետական հիմնարկների կայքերի վրա մի շարք կիբեռհարձակումների պատասխանատվությունը։
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են Հատուկ կապի և տեղեկատվական անվտանգության պետական ծառայությունից, երկրի կարևորագույն կառույցների վրա հարձակման բոլոր փորձերը վերահսկվում են 24/7 ռեժիմով։ Օպերատիվ միջոցառումների արդյունքում կիբերհարձակումները չեզոքացվել են, և որևէ պետական տեղեկատվական ռեսուրս չի վնասվել՝ աշխատանքի ընդհատումներ կամ չարտոնված միջամտություններ չեն գրանցվել։
Չնայած շարունակական հարձակման փորձերին, համակարգերը գործում են բնականոն կերպով։
Պետական ծառայությունը կոչ է անում քաղաքացիներին և պետական մարմիններին պահպանել կիբերանվտանգության ուժեղացված միջոցները, լինել զգոն և անհապաղ հաղորդել ցանկացած կասկածելի ակտիվության մասին։

Хакерская группировка «Arabian Ghost» взяла на себя ответственность за серию кибератак на информационные ресурсы Азербайджана, включая сайты государственных учреждений.
Как сообщили Armenia.Az в Государственной службе специальной связи и информационной безопасности, все попытки атак на критически важные структуры страны круглосуточно отслеживаются в режиме 24/7. В результате оперативных мер кибератаки были нейтрализованы, и ни один государственный информационный ресурс не пострадал — перебои в работе или несанкционированное вмешательство зафиксированы не были.
Несмотря на продолжающиеся попытки атак, системы функционируют в штатном режиме.
Государственная служба призывает граждан и госструктуры соблюдать усиленные меры кибербезопасности, проявлять бдительность и незамедлительно сообщать о любой подозрительной активности.