20 Մայիսի 2025 - 15:59
Մենք հաջողությամբ համագործակցում ենք էներգետիկայի ոլորտում։ Հունգարական ընկերությունները բաժնեմասեր ունեն Ադրբեջանում նավթի և գազի երկու խոշոր նախագծերում՝ Ազերի-Չըրագ-Գյունեշլի և Շահ Դենիզ հանքավայրերում։ Հաջորդ տարվա սկզբին կստորագրվի հերթական պայմանագիրը։
Ինչպես հաղորդում է AZERTAC-ը, այս մասին նախագահ Իլհամ Ալիևն ասել ՝է Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանի հետ մամուլի համար հայտարարությունում։
«Հունգարական ընկերությունը կսկսի աշխատել ցամաքային ադրբեջանական նավթահանքերում։ Անցյալ տարվանից մենք սկսել ենք բնական գազ արտահանել Հունգարիա, և այսօր վարչապետի հետ մենք նշեցինք, որ կարող ենք ապահովել գազի մատակարարում Հունգարիայի կարիքների մակարդակով», - հավելել է պետության ղեկավարը։

• Президент Азербайджана: Мы можем обеспечить поставки газа на уровне потребностей Венгрии
Мы успешно сотрудничаем в энергетической сфере. Венгерские компании имеют доли в двух основных нефтегазовых проектах Азербайджана – месторождениях Азери-Чираг-Гюнешли и Шахдениз. В начале следующего года будет подписан очередной контракт.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, об этом сказал Президент Ильхам Алиев в заявлении для прессы с премьер-министром Венгрии Виктором Орбаном.
«Венгерская компания начнет работать на азербайджанских нефтяных месторождениях на суше. С прошлого года мы начали экспортировать природный газ в Венгрию, и сегодня я и премьер-министр отметили здесь, что мы можем обеспечить поставки газа на уровне потребностей Венгрии», - добавил глава государства.