21 Մայիսի 2025 - 17:41
Հունիսի 10-ին Իսրայելի ալիյայի և ինտեգրման նախարար Օֆիր Սոֆերը պաշտոնական այցով կժամանի Ադրբեջան։ Նրանից հետո, հունիսի 25-ին, Բաքու կժամանի Իսրայելի Քնեսեթի նախագահ Ամիր Օհանան և կհանդիպի իր ադրբեջանցի գործընկերոջ հետ։
Այս մասին հաղորդում է Armenia.Az-ը՝ հղում անելով AIA Global կայքին։
Այս այցելությունները լրացուցիչ քայլ են՝ երկրների միջև երկկողմ կապերի ամրապնդման գործում։ Այս շաբաթվա սկզբին Իսրայելի պաշտպանության նախարար Իսրայել Կացը Թել Ավիվում հանդիպել է՝ իր ադրբեջանցի գործընկեր Զաքիր Հասանովի հետ։
Մարտի 5-ին Քնեսեթում ելույթ ունենալով՝ Իսրայելի ազգային առաքելությունների նախարար Օրիտ Ստրուկը հայտարարել է. «Ադրբեջանա-իսրայելական հարաբերությունները կառուցված են ընդհանուր շահերի և վաղեմի բարեկամության վրա հիմնված գործընկերության վրա: Ադրբեջանը Իսրայելի առանցքային ռազմավարական դաշնակիցն է Կովկասյան տարածաշրջանում: Երկրները շարունակում են մշտական երկխոսություն վարել հարցերի լայն շրջանակի շուրջ, այդ թվում՝ անվտանգության և դիվանագիտական հարցերի շուրջ խորհրդակցությունների շուրջ: Այս փոխգործակցությունը արտացոլվում է նաև բարձր մակարդակի երկկողմ այցելություններում»:

• Спикер Кнессета и израильский министр посетят Азербайджан
10 июня министр алии и интеграции Израиля Офир Софер посетит Азербайджан с официальным визитом. Вслед за ним 25 июня в Баку приедет председатель израильского Кнессета Амир Охана, который встретится со своей азербайджанской коллегой.
Об этом сообщает Armenia.Az со ссылкой на сайт AIA Glоbal.
Эти поездки представляют собой дополнительный шаг в укреплении двусторонних связей между странами. Ранее на этой неделе министр обороны Израиля Исраэль Кац встретился с азербайджанским коллегой Закиром Гасановым в Тель-Авиве.
Выступая в Кнессете 5 марта, министр национальных миссий Израиля Орит Струк заявила: «Азербайджано-израильские связи построены на партнёрстве, основанном на общих интересах и давней дружбе. Азербайджан является ключевым стратегическим союзником Израиля в Кавказском регионе. Страны поддерживают постоянный диалог по широкому кругу вопросов, включая консультации по вопросам безопасности и дипломатии. Это взаимодействие также находит отражение в двусторонних визитах на высоком уровне».