14 Մայիսի 2025 - 10:15
Ադրբեջանի ձիասպորտի ֆեդերացիան՝ Հեյդար Ալիևի հիմնադրամի աջակցությամբ, կազմակերպում է՝ 130 հոգուց բաղկացած ադրբեջանական պատվիրակության մասնակցությունը Վինձորի թագավորական ձիերի շոուին: Սա առաջին անգամն է, որ Ադրբեջանից այդքան մեծաթիվ պատվիրակություն կմասնակցի Մեծ Բրիտանիայում կայանալիք շոուին։
Ինչպես AZERTAC-ին հայտնել են ֆեդերացիայից, այս տարվա ամենատպավորիչ ելույթներից մեկը կլինի՝ Azerbaijan – Land of Fire շոու-կոմպոզիցիայի վերադարձը՝ փայլուն ղարաբաղյան նժույգների, տաղանդավոր պարողների և 2025 թվականի նոր նվագախմբային կոլեկտիվի մասնակցությամբ։
Նոր շոուի տնօրեն Ջեյմս Շոուն իր գոհոնակություն է հայտնել Ադրբեջանի ձիասպորտի ֆեդերացիային՝ Վինձորի թագավորական ձիերի շոույում կրկին ողջունելու հնարավորության համար. «Ես շատ ուրախ եմ այս հիանալի ներկայացման ականատեսը լինելու համար, որտեղ հերոսական պատմություն է պատմվում պարի և զարմանալի ձիասպորտի արվեստի միջոցով, քանի որ ավելի վաղ ես չեմ տեսել նրանց կենդանի ելույթը»։

Федерация конного спорта Азербайджана при поддержке Фонда Гейдара Алиева организует участие в традиционном Королевском Виндзорском конном шоу азербайджанской делегации в составе 130 человек. Столь многочисленная делегация из Азербайджана отправится на предстоящее в Великобритании шоу впервые.
Как сообщили АЗЕРТАДЖ в федерации, одним из самых впечатляющих выступлений этого года станет возвращение шоу-композиции Azerbaijan – Land of Fire с участием блистательных карабахских скакунов, талантливых танцоров и нового оркестрового коллектива 2025 года.
Директор нового шоу Джеймс Шоу выразил удовлетворение возможностью вновь приветствовать Федерацию конного спорта Азербайджана на Королевском Виндзорском конном шоу: «Я очень взволнован, что стану свидетелем этого великолепного представления, где с помощью танца и удивительного конного искусства рассказывается героическая сказка, поскольку ранее я никогда не видел их выступления вживую».
Основу шоу-композиции Azerbaijan – Land of Fire, которую представит делегация, составят хорошо известные виндзорскому зрителю карабахские скакуны, отличающиеся своей резвостью и красотой, а также изысканные азербайджанские танцы и чарующая национальная музыка.