• Խանքենդիում քանդում են «անջատողականների բույնը»
Խանքենդիում քանդվում է շենքը, որը ժամանակին եղել է անջատականների բույնը՝ այսպես կոչված «կառավարական տունը»։
Ինչպես հայտնում է Oxu.Az-ը, քանդման աշխատանքները շարունակվում են ավելի քան երկու շաբաթ։
Փաստը Oxu.Az-ին հաստատել է՝ Խանքենդի քաղաքի, Ագդերեի և Խոջալուի շրջանների Վերակառուցման, շինարարության և կառավարման ծառայության հասարակայնոթյան հետ կապերի բաժնի ղեկավար Աֆեթ Թելմանգըզին։
Նա նշել է, որ վերոնշյալ շենքում են  տեղավորվել՝ Խանքենդի քաղաքում, Ագդերեի և Խոջալուի շրջաններում Ադրբեջանի նախագահի հատուկ ներկայացուցչությունը և վերականգնման, շինարարության ու կառավարման ծառայությունը։ Քանդման  հետ կապված, աշխատակիցներն այս պահին տեղավորված են մեկ այլ շենքում:
«Շենքի քանդման պատճառը օգտագործման համար ոչ պիտանի լինելն է։ Քանի որ շենքը հնարավոր չէր վերանորոգել կամ վերականգնել, որոշում է կայացվել այն քանդելու մասին։ Նրա տեղում կկառուցվի նոր շենք, որը կօգտագործվի վարչական նպատակներով»,- ասել է Ա.Թելմանգըզին։

• В Ханкенди сносят «гнездо сепаратистов» - Видео
В Ханкенди сносится здание, являвшееся когда-то гнездом сепаратистов, — так называемый «дом правительства».
Как сообщает Oxu.Az, работы по сносу продолжаются уже более двух недель.
Заведующая отделом по связям с общественностью Службы восстановления, строительства и управления в городе Ханкенди, Агдеринском и Ходжалинском районах Афет Тельмангызы подтвердила факт Oxu.Az.
Она отметила, что в упомянутом здании размещались спецпредставительство президента Азербайджана в городе Ханкенди, Агдеринском и Ходжалинском районах и Служба восстановления, строительства и управления. В связи со сносом сотрудники на данный момент размещены в другом здании.
«Причина сноса здания — его непригодность для использования. Поскольку строение не подлежало ремонту и реставрации, было принято решение о его сносе. На его месте будет построено новое здание, которое будет использоваться в административных целях», — заявила А.Тельмангызы.