• Մոլդովայում կանխվել է Ադրբեջանի դեմ սադրանքը
Քիշնևում կազմակերպված «Ապագայի սիներգիայի ապահովում» միջազգային գիտագործնական համաժողովում կանխվել է հայկական սադրանքը:
Ինչպես հայտնում է AZERTAC-ը, միջոցառման առաջին օրը կազմակերպված 5-րդ պանելում հայ աղջկա ելույթի ժամանակ, ով ներկայացել է որպես այսպես կոչված «Լեռնային Ղարաբաղի» բնակիչ, խեղաթյուրված և կողմնակալ տեսակետներ են արտահայտվել Ադրբեջանի վերաբերյալ։
Միլի Մեջլիսի պատգամավոր Վուգար Բայրամովն առարկել է նրա ելույթին: Նա պահանջել է անհապաղ դադարեցնել Հայաստանի ներկայացուցչի ելույթը և նշել, որ «Լեռնային Ղարաբաղ» կոչվող տարածք չկա, կա Ադրբեջանի Ղարաբաղի տնտեսական շրջան. «Միջազգային միջոցառմանը, որի կարգախոսը երկխոսությունն է, չեն կարող ներկայացվել անջատողականության միտումներ: Միջոցառմանը կողմնակալ քաղաքական հայտարարություն անելու փոխարեն պետք է խոսել Արևմտյան Ադրբեջանից բռնի տեղահանված 300 հազար ադրբեջանցիների իրավունքների և տարածաշրջանում խաղաղության պահպանման մասին։ Կողմնակալ մոտեցումներով անհնար է խաղաղության հասնել Կովկասում», - հայտարարել է ադրբեջանցի պատգամավորը:

12 Марта 2025 - 09:58
На организованной в Кишинэу международной научно-практической конференции «Обеспечение синергии на будущее» была предотвращена армянская провокация.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, на 5-й панели, организованной в первый день мероприятия, во время выступления армянской девушки, представившейся в качестве жительницы так называемого «Нагорного Карабаха», были высказаны искаженные и предвзятые взгляды на нашу страну.
Депутат Милли Меджлиса Вугар Байрамов возразил против ее выступления. Он потребовал немедленного прекращения выступления армянского представителя и отметил, что местности под названием «Нагорный Карабах» нет, есть Карабахский экономический район Азербайджана: «На международном мероприятии, девизом которого является диалог, не могут быть представлены тенденции сепаратизма. Вместо того, чтобы озвучивать на мероприятии предвзятое политическое заявление, необходимо говорить о правах 300 тысяч азербайджанцев, насильственно выселенных из Западного Азербайджана, и поддерживать мир в регионе. При предвзятых подходах невозможно достичь мира на Кавказе».