12 Մարտի 2025 - 11:05
Ադրբեջանի գլխավոր դատախազ Քյամրան Ալիևը Անհայտ կորածների հարցերով միջազգային հանձնաժողովի (ICMP) գլխավոր տնօրեն Քեթրին Բոմբերգերի հետ քննարկել է Հայաստանի ռազմական ագրեսիայի հետևանքով անհայտ կորածների որոնումների հարցը։
Ինչպես հաղորդում է Report-ը՝ վկայակոչելով գլխավոր դատախազությանը, հանդիպմանն ընդգծվել է, որ Հայաստանի ռազմական ագրեսիայի հետևանքով անհետ կորած 3983 ադրբեջանցիներ խոշտանգումների են ենթարկվել և թաղվել զանգվածային գերեզմաններում, սակայն Երևանն այս հարցի վերաբերյալ դեռ մանրամասն տվյալներ չի տրամադրել։
Քեթրին Բոմբերգերը հայտնել է ICMP-ի պատրաստակամությունը՝ աջակցելու անհայտ կորածների տվյալների բազայի ստեղծմանը, իրավական դաշտի զարգացմանը, մասնագետների որակավորման բարձրացմանը և ժամանակակից լաբորատորիաների կառուցմանը։

• Кямран Алиев и Кэтрин Бомбергер обсудили судьбу пропавших без вести азербайджанцев
Генеральный прокурор Азербайджана Кямран Алиев обсудил с генеральным директором Международной комиссии по пропавшим без вести лицам (ICMP) Кэтрин Бомбергер вопрос поиска без вести пропавших в результате военной агрессии Армении.
Как сообщает Armenia.Az со ссылкой на Генпрокуратуру, на встрече было подчеркнуто, что 3983 азербайджанца, пропавших без вести в результате военной агрессии Армении, подверглись пыткам и были погребены в массовых захоронениях, однако Ереван до сих пор не предоставил подробных данных по этому поводу.
Кэтрин Бомбергер выразила готовность ICMP содействовать созданию базы данных пропавших лиц, развитию правовой базы, повышению квалификации специалистов и строительству современных лабораторий.