• ԱԱՀ. Հայկական սուտը պետք է բացահայտվի
Լևոն Տեր-Պետրոսյանի հայտնի հայտարարությունից 27 տարի անց՝ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը մեկընդմիշտ լուծեց ղարաբաղյան խնդիրը։
Ինչպես տեղեկացնում է Report-ը, այս մասին «Վտարված ժառանգության հետքերով» գիտագործնական համաժողովում ասել է՝ Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքի (ԱԱՀ) ղեկավար Ազիզ Ալեքբերլին։
Նա հիշեցրել է, որ հայերն առաջին անգամ Հարավային Կովկասում վերաբնակեցվել են 19-րդ դարում։
«Ուստի անհրաժեշտ է մերկացնել հայկական սուտը և ճշմարտությունը հասցնել համաշխարհային հանրությանը։ Հետաքննությունները ցույց են տվել, որ Երևանի «Թեփեբաշի» բնակավայրում մեր պատմական ժառանգությունը ոչնչացնելու հայերի փորձերը դեռ շարունակվում են»,- ասել է նա։

11 Марта 2025 - 12:05
Спустя 27 лет после известного заявления Левона Тер-Петросяна президент Азербайджана Ильхам Алиев навсегда решил карабахскую проблему.
Как сообщает Report, об этом заявил руководитель Общины Западного Азербайджана (ОЗА) Азиз Алекберли на научно-практической конференции «По следам депортированного наследия».
Он напомнил, что армяне впервые были переселены на Южный Кавказ в XIX веке.
«Поэтому необходимо разоблачать армянскую ложь и доносить правду до мировой общественности. Расследования показали, что попытки армян стереть с лица земли наше историческое наследие в поселении «Тепебаши» в Ереване все еще продолжаются», — сказал он.