11 Մարտի 2025 - 15:24
Ադրբեջանում կենսաթոշակների դինամիկ աճի արդյունքում՝ մեր երկիրը ԱՊՀ երկրների միջև, ինչպես նաև Վրաստանի և Ուկրաինայի համեմատական վարկանիշում առաջինն տեղն է գրավում՝ դոլարին համարժեք նվազագույն և միջին ամսական կենսաթոշակի չափով։
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են Բնակչության աշխատանքի և սոցիալական պաշտպանության նախարարությունից, բացի այդ, Ադրբեջանը շարունակում է առաջատար դիրքեր զբաղեցնել այս վարկանիշում՝ դոլարային արտահայտությամբ նվազագույն կենսաթոշակի գնողունակության համարժեքության առումով։ Միջին ամսական կենսաթոշակի գնողունակության համարժեքությամբ Ադրբեջանը երկրորդ տեղում է։
Նշենք, որ Ադրբեջանում իրականացվող սոցիալական բարեփոխումների նոր փաթեթի շրջանակներում՝ այս տարվա փետրվարի 1-ի դրությամբ երկրում նվազագույն կենսաթոշակը 280-ից դարձել է 320 մանաթ։ Բացի այդ, տարեսկզբին ինդեքսավորվել են կենսաթոշակները։

• Азербайджан лидирует по размеру пенсий среди стран СНГ и соседей
В результате динамичного роста пенсий в Азербайджане, наша страна занимает первое место в сравнительном рейтинге среди стран СНГ, а также Грузии и Украины по размеру минимальной и среднемесячной пенсии в долларовом эквиваленте.
Как сообщили Armenia.Az в Министерстве труда и социальной защиты населения, кроме того, Азербайджан продолжает удерживать лидирующую позицию в данном рейтинге по паритету покупательной способности минимальной пенсии в долларовом выражении. По паритету покупательной способности среднемесячной пенсии Азербайджан занимает второе место.
Отметим, что в рамках реализуемого в Азербайджане нового пакета социальных реформ с 1 февраля этого года минимальная пенсия в стране выросла с 280 до 320 манатов. Кроме этого, в начале года пенсии были проиндексированы.