11 Մարտի 2025 - 17:12
Այսօր շարունակվել է Հայաստանի քաղաքացի Ռուբեն Վարդանյանի դեմ հարուցված քրեական գործը, ով մեղադրվում՝ է խոշտանգումների, վարձկանության, պատերազմի օրենքներն ու սովորույթները խախտելու, ահաբեկչության, ահաբեկչության ֆինանսավորման և Ադրբեջանի Քրեական օրենսգրքի այլ հոդվածներով։
Ինչպես հաղորդում է AZERTAC-ը, Ղարաբաղում բնակված մի հայ, ով դատական նիստին որպես վկա ցուցմունք է տվել, հայտնել է, որ Ռուբեն Վարդանյանը Խանքենդի է ժամանել 44-օրյա պատերազմից որոշ ժամանակ անց. «Չգիտեմ՝ Ռուսաստանից է եկել, թե մեկ այլ տեղից»։
Նա նաև պատմել է , որ Ռուբեն Վարդանյանը հովանավորել է՝ 45-50 տարեկան մարդկանցից բաղկացած ջոկատների ստեղծումը՝ նպատակ ունենալով ռազմական գործողություններ իրականացնել Ադրբեջանի դեմ և ֆինանսավորել է դրանք։
«Շատ երիտասարդներ են միացել այս խմբավորումներին։ Ինձ հետաքրքրում էր, թե ինչու՞ աշխարհում հասյտնի գործարար, օլիգարխ Ռուբեն Վարդանյանը, ես չեմ ասում, որ նա իմ թշնամին է, չէ, թողել է իր բիզնեսը և եկել Ղարաբաղ։ – նշել է վկան։ Նա հայտնել է նաև, որ մարդիկ միացել են ջոկատներին՝ 700-2000 դոլար պարգևի դիմաց, և անցել զինվորական պատրաստություն: Այնուհետև ընթերցվել է՝ Պետական անվտանգության ծառայության կողմից նախաքննության ընթացքում վկայի տված ցուցմունքը։ Վկան հաստատել է իր ցուցմունքը.

11 Марта 2025 - 15:43
Сегодня продолжился судебный процесс по рассмотрению уголовного дела в отношении гражданина Армении Рубена Варданяна, обвиняемого в пытках, наемничестве, нарушении законов и обычаев войны, терроризме, финансировании терроризма и по другим статьям Уголовного кодекса Азербайджана.
Как передает АЗЕРТАДЖ, выступивший на судебном заседании в качестве свидетеля проживающий в Карабахе армянин сообщил, что Рубен Варданян прибыл в Ханкенди спустя некоторое время после 44-дневной войны: «Не знаю, приехал ли он из России или откуда-то еще».
Он также рассказал, что Рубен Варданян спонсировал создание отрядов, состоящих из людей в возрасте до 45-50 лет, с целью ведения боевых действий против Азербайджана, финансировал их.
«Многие молодые люди вступили в эти группировки. Меня интересовало, почему известный в мире бизнесмен, олигарх Рубен Варданян – я не говорю, что он мой враг, нет – оставил свой бизнес и приехал в Карабах?» – отметил свидетель. Он также сообщил, что люди присоединялись к отрядам за вознаграждение в размере от 700 до 2000 долларов и проходили военную подготовку.Затем были зачитаны показания свидетеля, данные им в ходе предварительного следствия в Службе госбезопасности. Свидетель подтвердил свои показания.