• Հաջիզադե. Մենք Ֆրանսիայից պահանջում ենք դադարեցնել Ադրբեջանին նվաստացնելու իր արշավը
Մենք կտրականապես մերժում ենք անհիմն մեղադրանքները, որոնք Ֆրանսիան շարունակում է ներկայացնել Ադրբեջանին՝ փորձելով քողարկել իր անհաջող քաղաքականությունը անդրծովյան տարածքներում և այնտեղ գաղութատիրությունը պահպանելու ջանքերը։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, այս մասին հայտարարել է ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Այխան Հաջիզադեն՝ մեկնաբանելով Ֆրանսիայի Անդրծովյան տարածքների նախարար Մանուել Վալսի խոսքերը BFMTV-ին տված հարցազրույցում, ով կրկին մեղադրել է Ադրբեջանին Ֆրանսիայի դեմ հիբրիդային պատերազմ վարելու և անդրծովյան տարածքներում անկախության կողմնակիցներին աջակցելու մեջ։
«Մանուել Վալսի անհեթեթ հայտարարությունները, ով քարոզում է Ֆրանսիայի գաղութային քաղաքականությունը և պնդում, որ այս երկիրը «տարածվում է 3 օվկիանոսների և 5 մայրցամաքների վրա», հանդիսանում են հերթական ապացույցը, որ Փարիզը չի կարողանում հաշտվել այդ ժողովուրդների շրջանում իր հենարանի կորստի հետ և ցույց է տալիս իր փաստարկների թուլությունը բռնության ակտերի և անկախության շարժումների ճնշման ֆոնին։
Մանուել Վալսի խոսքերը ցույց են տալիս, որ Ֆրանսիան պատրաստ է զոհաբերել խոսքի ազատությունն ու անկախությունը, երբ խոսքը վերաբերում է իր ռազմավարական շահերին։ Մենք պահանջում ենք, որ Ֆրանսիան դադարեցնի Ադրբեջանին նվաստացնելու իր արշավը»,- հայտարարել է Հաջիզադեն։

• Гаджизаде: Мы требуем от Франции прекратить кампанию по очернению Азербайджана
Мы решительно отвергаем безосновательные обвинения, которые Франция продолжает выдвигать против Азербайджана, пытаясь скрыть свою неудачную политику на заморских территориях и усилия по сохранению там колониализма.
Как передает Armenia.Az, об этом заявил пресс-секретарь Министерства иностранных дел Айхан Гаджизаде, комментируя слова министра заморских территорий Франции Мануэля Вальса в интервью BFMTV, который вновь обвинил Азербайджан в ведении гибридной войны против Франции и поддержке сторонников независимости на заморских территориях.
«Абсурдные высказывания Мануэля Вальса, пропагандирующего колониальную политику Франции и утверждающего, что эта страна «распростерлась на 3 океана и 5 континентов», являются очередным доказательством того, что Париж не может смириться с потерей своей опоры среди этих народов, показывает слабость его аргументов на фоне актов насилия и подавления движений за независимость.
Слова Мануэля Вальса показывают, что Франция готова жертвовать такими понятиями, как свобода слова и независимость, когда речь идет о ее стратегических интересах, и занимать позицию двойных стандартов. Мы требуем от Франции прекратить кампанию по очернению Азербайджана», — отметил А.Гаджизаде.