12 Մարտի 2025 - 09:35
Ինչպես հայտնի է, ներկայումս Ադրբեջանում դատվում են ռազմական հանցագործությունների և մարդկության դեմ ուղղված հանցագործությունների մեջ կասկածվող անձինք։ Ադրբեջանցիների էթնիկ զտումների և զանգվածային սպանությունների մեջ կասկածվողներին դատելը կարևոր քայլ է արդարության վերականգնման և կայուն խաղաղության հասնելու առումով։ Բայց, ցավոք, Հայաստանի կառավարությունն ու այս երկրի առաջատար քաղաքական ուժերը դատական գործընթացին աջակցելու փոխարեն փորձում են արդարացնել կատարված հանցագործությունները, դրանով փաստացի խրախուսում են անպատժելիությունը։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին ասված է Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքի հայտարարության մեջ։ «Այդ հարցում Երևանի հետ միասին ակտիվություն են ցուցաբերում եվրոպական մի շարք երկրների խորհրդարաններ, միջազգային կազմակերպությունների անբարեխիղճ գործիչներ և քաղաքական շրջանակների ներկայացուցիչներ, որոնք փորձում են խոչընդոտել արդարադատությանը։
Մենք՝ արևմտյան ադրբեջանցիներս, ովքեր տուժել են էթնիկ զտումներից և մեր տները վերադառնալու անհնարինությունից, խստորեն դատապարտում ենք այս հանցագործությունները արդարացնելու և Ադրբեջանի դատական համակարգի վրա ստվեր գցելու Երևանի փորձերը։ Մենք պահանջում ենք, որ Հայաստանը և նրա հովանավորները դադարեցնեն այդ ապակառուցողական գործողությունները»,- ասված է հայտարարության մեջ։

12 Марта 2025 - 09:35
Как известно, в настоящее время в Азербайджане перед судом предстали лица, подозреваемые в военных преступлениях и преступлениях против человечности. Привлечение к правосудию подозреваемых в этнических чистках и массовых убийствах азербайджанцев является важным шагом на пути восстановления справедливости и достижения устойчивого мира. Но, к сожалению, правительство Армении и ведущие политические силы этой страны вместо того, чтобы содействовать судебному процессу, пытаются оправдать совершенные преступления, чем фактически поощряют безнаказанность.
Как передает Armenia.Az, об этом заявили в Общине Западного Азербайджана. «В данном вопросе заодно с Ереваном активничают парламенты ряда европейских государств, недобросовестные функционеры международных организаций и представители политических кругов, пытающиеся воспрепятствовать правосудию.
Мы, западные азербайджанцы, пострадавшие от этнических чисток и невозможности вернуться в свои дома, решительно осуждаем попытки Еревана оправдать эти преступления и бросить тень на судебную систему Азербайджана. Мы требуем от Армении и ее покровителей прекратить эти деструктивные действия», — говорится в заявлении.