• ԱԱՀ. Հայկական կողմի հետ հանդիպմանը կներկայացվեն վերադարձի հայեցակարգի առաջարկները
Եթե հայկական կողմը արձագանքի Արևմտյան Ադրբեջան համայնքի երկխոսության կոչին, և հանդիպումը կայանա, ապա հանդիպմանը կներկայացվեն՝ 2023 թվականի հունվարի 26-ին ընդունված Վերադարձի հայեցակարգում պարունակվող առաջարկները։
Այս մասին Armenia.Az-ին հայտնել է համայնքի մամուլի քարտուղար Ուլվիա Զուլֆուգարը։
«Հայեցակարգը նախատեսում է խաղաղ, անվտանգ և արժանապատիվ վերադարձ։ Արժանապատիվ վերադարձ նշանակում է արևմտյան ադրբեջանցիների ունեցվածքի վերականգնում. Այսինքն՝ նրանք պետք է վերադառնան հենց այն տարածքները, որտեղից նրանց արտաքսել են։ Բուֆերային կամ այլընտրանքային բնակավայրի վերաբերյալ առաջարկը չի դիտարկվի: «Արևմտյան ադրբեջանցիները պետք է վերադառնան այն տները, որտեղից նրանց բռնի տեղահանել են», - ասել է Ուլվիա Զուլֆուգարը:

• ОЗА: На встрече с армянской стороной будут представлены предложения Концепции возвращения
Если армянская сторона ответит на призыв Общины Западного Азербайджана к диалогу и встреча состоится, то на встрече будут представлены предложения, содержащиеся в Концепции возвращения, принятой 26 января 2023 года.
Об этом Armenia.Az сообщила пресс-секретарь общины Ульвия Зульфюгар.
«Концепция предусматривает мирное, безопасное и достойное возвращение. Под достойным возвращением подразумевается восстановление собственности западных азербайджанцев. То есть, они должны вернуться именно на те территории, с которых были депортированы. Предложение о какой-либо буферной или альтернативной территории для поселения рассматриваться не будет. Западные азербайджанцы должны вернуться в те дома, из которых их насильно выселили», — заявила Ульвия Зульфюгар.