• Ալիևը՝ COP29-ում Եվրահանձնաժողովի նախագահի բացակայության մասին
Որքան գիտեմ, սա (COP29) առաջին COP-ն էր, որին չի մասնակցել Եվրահանձնաժողովի նախագահը։ Թեպետ հանձնաժողովի նախագահի մասնակցությունը հաստատվել էր միջոցառումից մի քանի ամիս առաջ։
Ինչպես հաղորդում է AZERTAC-ը, այդ մասին՝ հունվարի 7-ին տեղական հեռուստաալիքներին տված հարցազրույցում հայտարարել է նախագահ Իլհամ Ալիևը։
Նշելով, որ COP29 կազմակերպչական կոմիտեն կապ է հաստատել Եվրոպական հանձնաժողովի հետ՝ ընդգծելով, որ համաժողովին մասնակցելու համար բավական ժամանակ կա, պետության ղեկավարն ասել է. «Սակայն կրկին այս հաղորդագրությունն անտեսվեց Եվրահանձնաժողովի կողմից: Եվ, իհարկե, COP29-ի վրա դա չի ազդել, բայց COP-ի կողմ հանդիսացող Եվրահանձնաժողովի բացակայությունը, անշուշտ շատ հարցեր է առաջացնում»:

• Алиев об отсутствии президента Еврокомиссии на COP29
Насколько мне известно, это (COP29) был первый COP, на котором президент Европейской комиссии не присутствовал. Хотя участие президента Комиссии было подтверждено за пару месяцев до мероприятия.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, об этом заявил Президент Ильхам Алиев в интервью местным телеканалам 7 января.
Отметив, что Организационный комитет COP29 связывался с Европейской комиссией, подчеркивая, что имеется достаточно времени для того, чтобы посетить конференцию, глава государства сказал: «Но опять, это сообщение было проигнорировано Европейской комиссией. И конечно же, COP29 не пострадал от этого, но отсутствие Европейской комиссии, являющейся стороной COP, безусловно, вызывает множество вопросов».