28 Նոյեմբերի 2023 - 13:06
Բաքվում ընթանում է «Պայքար ականների սպառնալիքի դեմ. նորարարություններ և առաջավոր փորձ» միջազգային համաժողովը, որը կազմակերպել է Ադրբեջանի Հանրապետության ականազերծման գործակալությունը (ANAMA):
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, միջոցառմանը մասնակցում են ANAMA-ի վարչության խորհրդի նախագահ Վուգար Սուլեյմանովը, ԱՀ առաջին փոխնախագահի տեղեկատվական աջակցության սեկտորի ղեկավար Ֆարհադ Ամիրբեկովը, նախարարների կաբինետի աշխատակազմի ղեկավար Ռուֆաթ Մամեդովը, «Ղարաբաղի վերածնունդ» հիմնադրամի խորհրդի նախագահ Ռահման Հաջիևը, Ադրբեջանում Եվրամիության (ԵՄ) պատվիրակության ղեկավար Պետեր Միխալկոն, Ադրբեջանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող Վլադանկա Անդրեևան, Միլլի Մեջլիսի պատգամավորներ, դիվանագիտական առաքելությունների ներկայացուցիչներ և այլք։
Երկու օր տևող համաժողովի նպատակն է աշխարհին հասցնել Ադրբեջանի ականների խնդիրը, ցուցադրել համաշխարհային նորարարական տեխնոլոգիաները մարդասիրական ականազերծման ոլորտում և ամրապնդել այս ուղղությամբ միջազգային համագործակցությունը:

• В Баку проходит конференция «Борьба с минной угрозой: инновации и передовые практики»
В Баку проходит международная конференция «Борьба с минной угрозой: инновации и передовые практики», организованная Агентством Азербайджанской Республики по разминированию (ANAMA).
Как сообщает Armenia.Az, в мероприятии принимают участие председатель правления ANAMA Вугар Сулейманов, руководитель сектора информационного обеспечения первого вице-президента Азербайджанской Республики Фархад Амирбеков, руководитель аппарата Кабинета Министров Руфат Мамедов, председатель правления Фонда возрождения Карабаха Рахман Гаджиев, глава представительства Европейского союза (ЕС) в Азербайджане Петер Михалко, резидент-координатор ООН в Азербайджане Владанка Андреева, депутаты Милли Меджлиса, представители дипломатических представительств и другие.
Целью проведения конференции, которая продлится два дня, является доведение до мира минной проблемы Азербайджана, демонстрация глобальных инновационных технологий в сфере гуманитарного разминирования и усиление международного сотрудничества в этой сфере.