26 Սեպտեմբերի 2022 - 12:33
Ադրբեջանը կմասնակցի Հեռահաղորդակցության միջազգային միության (ITU) 26-րդ լիազոր համաժողովին, որը կմեկնարկի այսօր Ռումինիայի մայրաքաղաք Բուխարեստում և կշարունակվի մինչև հոկտեմբերի 14-ը։
Այս մասին հայտնում է Armenia.Az-ը՝ հղում անելով թվային զարգացման և տրանսպորտի նախարարությանը։
Հաղորդվում է, որ միջոցառման նախօրեին տեղի է ունեցել նախարարական կլոր սեղան՝ «Ավելի լավ թվային ապագայի կառուցումը բոլորի համար» թեմայով: Կլոր սեղանին մասնակցել են նախարար Ռաշադ Նաբիևը, ինչպես նաև մոտ 40 երկրների ներկայացուցիչներ, այդ թվում՝ Ավստրալիայի, Կանադայի, Ֆրանսիայի, Ճապոնիայի, Կորեայի, Իսպանիայի, Պորտուգալիայի, Շվեդիայի:
Իր ելույթում նախարարը նշել է, որ Ադրբեջանում բարենպաստ պայմաններ են ստեղծվել պետական և մասնավոր հատվածների համագործակցության համար՝ երկրի հեռավոր շրջաններում համապատասխան ենթակառուցվածքի զարգացման համար:
«Փուլային ծրագրի շնորհիվ՝ մինչև 2024 թվականը երկրի ողջ տարածքում կապահովվի լայնաշերտ ինտերնետի ծածկույթ՝ առնվազն 25 Մբիթ/վրկ արագությամբ»։

• Азербайджан примет участие в полномочной конференции МСЭ
Азербайджан примет участие в 26-й полномочной конференции Международного союза электросвязи (МСЭ), которая пройдет в столице Румынии Бухаресте с сегодняшнего дня и до 14 октября.
Об этом сообщает Armenia.Az со ссылкой на министерство цифрового развития и транспорта.
Как сообщается, накануне мероприятия состоялся круглый стол на уровне министров на тему “Построение лучшего цифрового будущего для всех”. В работе круглого стола приняли участие министр Рашад Набиев, а также представители около 40 стран, включая Австралию, Канаду, Францию, Японию, Корею, Испанию, Португалию, Швецию.
Выступивший на мероприятии министр отметил, что в Азербайджане созданы благоприятные условия для партнерства государственно-частного сектора с целью развития соответствующей инфраструктуры и в отдаленных районах страны: “Благодаря поэтапно реализуемому проекту, к 2024 году в стране будет достигнуто полное покрытие широкополосного интернета со скоростью не менее 25 Мбит/с”.