• OPEC-ի գլխավոր քարտուղար. Ադրբեջանն իրեն ապացուցել է, որպես շատ հուսալի գործընկեր
2016 թվականին համագործակցության վերաբերյալ ՕՊԵԿ+ համատեղ հռչակագրի ստորագրումից ի վեր, Ադրբեջանն ապացուցել է, որ շատ արդյունավետ, հավատարիմ և հուսալի գործընկեր է։ Նախագահ Իլհամ Ալիևի իմաստուն ղեկավարությամբ և հանձնարարականներով, Ադրբեջանի էներգետիկայի նախարարը ակտիվ մասնակցություն ունեցավ այս գործընթացին և որոշիչ դեր խաղաց՝ ՕՊԵԿ-ի անդամ չհանդիսացող այլ երկրների դաշինքին անդամակցելու գործում։
Այս մասին AZERTAC-ին ասել է ՕՊԵԿ-ի գլխավոր քարտուղար Հայթամ ալ-Գայիսը՝ գնահատելով իր գլխավորած միջազգային կազմակերպության հարաբերությունները Ադրբեջանի հետ։
«Ադրբեջանի ներդրումն ու նրա պարտավորությունների նկատմամբ հանձնառությունը դրսևորվում են ոչ միայն մեր համատեղ որոշումների իրականացման մեջ՝ արտադրությունը մեծացնելու կամ կրճատելու վերաբերյալ, այլև տարիների ընթացքում բոլոր հանդիպումներին նրա ակտիվ մասնակցության մեջ՝ հատկապես 2020 թվականի ապրիլին կայացած պատմական հանդիպմանը։ Ադրբեջանական դիվանագիտությունը կարևոր դեր է խաղացել կոնսենսուսի հասնելու գործում, և դա օգուտ է բերել բոլոր երկրներին։ Վերջին ինը տարիների ընթացքում Ադրբեջանը մեզ հետ անցել է այս ճանապարհը՝ որպես ՕՊԵԿ+ դաշինքի արժանի անդամ», - ընդգծել է Հայթհամ ալ-Գայիսը։

10 Июля 2025 - 09:05
С момента подписания Совместной декларации о сотрудничестве ОПЕК+ в 2016 году Азербайджан зарекомендовал себя как очень эффективный, лояльный и надежный партнер. Под мудрым руководством президента Ильхама Алиева и по его указаниям министр энергетики Азербайджана принял активное участие в этом процессе и сыграл решающую роль в присоединении к альянсу других стран, не входящих в ОПЕК.
Об этом АЗЕРТАДЖ заявил генеральный секретарь ОПЕК Хайсам аль-Гайс, оценивая отношения возглавляемой им международной организации с Азербайджаном.
«Вклад Азербайджана и его приверженность обязательствам проявляются не только в выполнении наших совместных решений по увеличению или сокращению добычи, но и в активном участии во всех встречах на протяжении этих лет — особенно в историческом заседании в апреле 2020 года. Азербайджанская дипломатия сыграла важную роль в достижении консенсуса, и это принесло пользу всем странам. За последние девять лет Азербайджан прошел этот путь вместе с нами как достойный член альянса ОПЕК+», — подчеркнул Хайсам аль-Гайс.