• Էմինովը պատմել է, թե ինչպես են հայերը Շուշայի բանտում տանջել նրան
Բաքվի ռազմական դատարանում այսօրվա դատավարության ժամանակ ցուցմունք են տվել՝ Հայաստանի զինված ուժերի կողմից ադրբեջանական տարածքների օկուպացիայի արդյունքում տուժողները։
Ինչպես հաղորդում է AZERTAC-ը, տուժող Վուգար Էմինովը հայտնել է, որ 1994 թվականի ապրիլի 25-ին նրան գերի են վերցրել Աղդամի շրջանի Գյուլլուջա գյուղում։ Վուգար Էմինովը պատմել է, որ գերության ընթացքում նա պահվել է Շուշայի բանտում և Խանքենդիի հատուկ ռեժիմի մեկուսարանում։ Տուժողի խոսքով, նա և գերի ու պատանդ վերցված մյուս ադրբեջանցիները խոշտանգումների են ենթարկվել, նրանց ծեծել են ամրաններով և այլ ծանր առարկաներով, տանջել են էլեկտրական հոսանքով։
Վուգար Էմինովը պատմել է, որ նա՝ մյուս գերիների և պատանդների հետ միասին, ուղարկվել է Խոջավենդի շրջանի Աղբուլագ գյուղ աշխատելու, և 1995 թվականի հոկտեմբերի 9-ին նրան և երկու այլ ադրբեջանցիների՝ Գադիրին և Բայրամին, հաջողվել է փախչել։ Հոկտեմբերի 22-ին, մտնելով ադրբեջանական զինվորականների կողմից վերահսկվող տարածք, նա փրկվել է։
Մեկ այլ տուժող, Իմրան Գուլիևը, հայտնել է, որ 1992 թվականի փետրվարի 25-ի լույս 26-ի գիշերը հայերը սկսել են Խոջալուի հրետակոծությունը՝ օգտագործելով ծանր զրահատեխնիկա և զենք։ Ցեղասպանության ժամանակ նրա եղբայր Զաքիրը և քույր Զոհրան սպանվել են։ Գուլիևի խոսքով՝ թշնամին նույնիսկ թույլ չի տվել նրան վերցնել իր զոհված քրոջ մարմինը։ Նրան հաջողվել է դա անել միայն երեք օր անց։ Եղբոր մարմինը մինչ այյժմ չի հայտնաբերվել։ Իմրան Գուլիևը նույնպես վիրավորվել է այդ իրադարձությունների ժամանակ։

• Эминов рассказал, как его пытали армяне в Шушинской тюрьме
На сегодняшнем процессе в Бакинском военном суде дали показания потерпевшие в результате оккупации азербайджанских территорий вооружёнными силами Армении.
Как передаёт АЗЕРТАДЖ, потерпевший Вугар Эминов сообщил, что 25 апреля 1994 года он был взят в плен в селе Гюллюджа Агдамского района. Вугар Эминов рассказал, во время плена он содержался в Шушинской тюрьме и в изоляторе особого режима в Ханкенди. По словам потерпевшего, он и другие азербайджанцы, взятые в плен и в заложники, подвергались пыткам, их избивали арматурой и другими тяжёлыми предметами, пытали электрическим током.
Далее Вугар Эминов рассказал, что он вместе с другими пленными и заложниками был отправлен на работы в село Агбулаг Ходжавендского района, а 9 октября 1995 года ему и еще двум азербайджанцам — Гадиру и Байраму удалось бежать. 22 октября, попав на территорию, подконтрольную азербайджанским военным, он был спасён.
Другой потерпевший — Имран Гулиев сообщил, что в ночь с 25 на 26 февраля 1992 года армяне начали обстреливать Ходжалы с использованием тяжёлой бронетехники и оружия. Во время геноцида были убиты его брат Закир и сестра Зохра. По словам Гулиева, враг не позволил даже забрать тело погибшей сестры, ему удалось это сделать лишь через три дня. Тело брата до сих пор не найдено. Сам Имран Гулиев во время тех событий был ранен.