• Նամազով. Ադրբեջանը ի վիճակի է չեզոքացնել ցանկացած կիբերսպառնալիք և բացահայտել դրա աղբյուրը
Փետրվարի 20-ին աշխարհի ամենահզոր կիբերլրտեսական խմբերից մեկի կողմից ադրբեջանական մի շարք լրատվամիջոցների վրա իրականացված կիբերհարձակման աղբյուրների և դրդապատճառների բացահայտումը ցույց տվեց ՏՀՏ ոլորտում ազգային ջանքերի արդյունավետությունը։
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, այս մասին հայտարարել է Միլլի Մեջլիսի արտաքին միջամտության և հիբրիդային սպառնալիքների հակազդման հանձնաժողովի նախագահ Ռամիդ Նամազովը՝ «Կիբերհարձակումներ ադրբեջանական մեդիառեսուրսների վրա» թեմայով քննարկումների ժամանակ։
Նրա խոսքով՝ ձեռնարկված միջոցառումների վերաբերյալ զեկույցի տեխնիկական մասը ուսումնասիրելուց հետո կարելի է վստահորեն խոսել այս ոլորտում պետության արձանագրած լուրջ առաջընթացի մասին։
«Կարող եք վստահ լինել, որ այսօր մեր պետությունը ի վիճակի է չեզոքացնել ցանկացած կիբերսպառնալիք՝ անկախ դրա ձևից, ինչպես նաև բացահայտել դրա աղբյուրը», - նշել է նա։

Выявление источников и мотивов кибератаки, совершенной 20 февраля одной из самых мощных кибершпионских групп в мире на ряд азербайджанских медиаресурсов, показали эффективность национальных усилий в сфере ИКТ под руководством президента Ильхама Алиева.
Как сообщает Report, об этом заявил председатель комиссии Милли Меджлиса по противодействию внешнему вмешательству и гибридным угрозам Рамид Намазов во время обсуждений на тему «Кибератаки на медиаресурсы Азербайджана».
По его словам, после ознакомления с технической частью отчета о предпринятых мерах можно с уверенностью говорить о серьезном прогрессе государства в данной области.
«Можете быть уверены: сегодня наше государство способно нейтрализовать любую киберугрозу вне зависимости от ее формы, а также выявить ее источник», — отметил он.